Świnoujście
Warto zobaczyć muzeum rybołówstwa
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu jest bardzo atrakcyjne. Warto przyjechać specjalnie do niego. W mieście, oprócz muzeum, można zwiedzić latarnię morską i w ciekawy sposób Fort Gerharda.
Muzeum mieści się w budynku byłego ratusza miejskiego, który jest najstarszym budynkiem miasta Świnoujście.
Ratusz był potrzebny
Jeszcze zanim Fryderyk Wilhelm I, elektor brandenburski i książę pruski z dynastii Hohenzollernów, nadał w roku 1765 Świnoujściu prawa miejskie, odczuwano potrzebę budowy budynku dla administracji, bo pokoje na posiedzenia i akta urzędowe znajdowały raczej w domach burmistrzów, co utrudniało sprawne działanie administracji. Po uzyskaniu praw budowa pomieszczeń dla administracji stała się pilna. W roku 1792 władze miasta zainteresowały się projektem mistrza budowlanego Meyera, który po wielu zmianach został zrealizowany w roku 1804.
Budynek, jeszcze bez wieży, wzniesiono od wiosny 1805 do lata 1806. W roku 1839 dobudowano wieżyczkę razem z zegarem. Wszelkie koszty budowy poniosły urzędy, które znalazły siedzibę w ratuszu. A były to: magistrat, sąd, urząd celny, urząd skarbowy, posterunek wojskowy, urząd rybacki, kasa oszczędnościowa i komisja żeglugi.
Żaden z budynków miejskich nie nastręczał urzędowi miasta i radnym tyle kłopotów. Toteż cieszono się z wyprowadzki każdego urzędu. Po tym jak z ratusza wyprowadził się Państwowy Urząd Budownictwa i Urząd Katastralny, w roku 1911 na wolnym piętrze budynku siedzibę znalazło Muzeum Regionalne. Dolną część budynku zajmowała nadal Miejska Kasa Oszczędnościowa.
Na placu przed ratuszem długo składowano drewno ale i szmaty oraz gruz. Po uprzątnięciu placu, w roku 1879, odsłonięto pomnik Wilhelma I. Stał on do czasów II wojny światowej, aż go zdemontowano na potrzeby przemysłu zbrojeniowego.
Teraz jest tu muzeum
Po wojnie ratusz znowu został siedzibą władz miejskich. Ale że ze względu na wzrost liczby urzędników brakowało pomieszczeń, urząd miejski na początku lat 70. XX w. wyniósł się do nowej siedziby, a budynek przekazano Muzeum Rybołówstwa Morskiego.
Poszczególne pomieszczenia zawierają wystawy tematyczne. Muzeum proponuje dwie ceny biletów: 10 zł parter lub całość 15 zł. Ja bym radził kupić bilet na zwiedzanie całości, bo naprawdę warto. Cena biletów nie jest wygórowana, a ciekawych wystaw jest kilka:
* Fauna mórz i oceanów. Jest to wystawa przyrodnicza pokazująca różne gatunki zwierząt morskich. Można zobaczyć spreparowane zwierzęta żyjące w wodach Bałtyku. Pokazano również faunę Antarktyki i mórz tropikalnych. W akwariach można obejrzeć piranie, murenę czy żółwie słodkowodne.
* Świat żywej rafy koralowej. Znajduje się w kilkunastu akwariach. Można oglądać okazy fauny żyjące u wybrzeży Australii, Sri Lanki, Hawajów czy Malezji. Oprócz korali w akwariach są kraby, krewetki, langusty, rozgwiazdy, małże, jeżowce i inne. Łącznie jest około 1000 stworzeń.
* Złoto Bałtyku (wystawa bursztynu). To ciekawe, bo podobno bursztyn jest starszy od Bałtyku. Bałtyckie Jezioro Lodowcowe utworzyło się około 12 tys. lat temu z wód topniejącego lodowca. A bursztyn powstał około 40 mln lat temu, tam gdzie rosły olbrzymie lasy z przewagą sosny. Wypływająca z drzew żywica podlegała procesom chemicznym i fizycznym przekształcając się w kamień. To że bursztyny mają różne kolory i przezroczystość, zależny od tych procesów. Bursztyn wykorzystywany jest w jubilerstwie i sztuce dekoracyjnej. Ale ma też właściwości lecznicze. Kwas bursztynowy działa jako biostymulator. Pobudza system nerwowy, reguluje pracę jelit i nerek. Zapobiega również stanom zapalnym i bólom reumatycznym. Miejscowi nad Bałtykiem często sprzedają bursztyn na nalewkę. Często w bursztynie są zatopione organizmy zwierzęce czy roślinne. Dzięki temu badania morfologiczne pozwoliły na oznaczenie 250 gatunków roślin zarodnikowych, zielnych i drzewiastych oraz owadów z przed kilkudziesięciu milionów lat.
* Rybołówstwo dalekomorskie. Wystawa pokazuje modele statków rybackich, które były eksploatowane przez Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra” w Świnoujściu.
* Modele żaglowców. Tu pokazano szczegółowo odwzorowane różne modele żaglowców.
* Przyrządy nawigacyjne. Ekspozycja zawiera zbiór różnych instrumentów i pomocy nawigacyjnych używanych przy kierowaniu statkami na morzu. Są to między innymi mapy i kompasy.
* Dawne narzędzia połowowe. Rybołówstwo jest jednym z najstarszych zajęć człowieka. Wystawa pokazuje różne narzędzia rybaków.
* * *
Naprawdę warto zwiedzić muzeum
Dodaj komentarz