Interlaken
Jedno miasto, trzy gminy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
260 lat turystyki
Miejscowość odwiedzana w celach turystycznych. Początki ruchu turystycznego datuje się w miejscowych informacjach rokiem 1750 (!), chociaż pierwsza organizacja gospodarcza o charakterze turystycznym ? stowarzyszenie hotelarskie ?Stubenwirtschaften für fremde Reisende? powstała dopiero w roku 1835. Jej założyciele, pionierzy tutejszej turystyki, cieszą się dużą estymą. Podobnie jak z uznaniem wspominane są najstarsze oberże, mimo, że już nie istnieją oraz hotele. Tak np. tutejsza oberża klasztorna znana była od 1491 roku. Obecnie na jej miejscu stoi hotel Intrerlaken.
Byli tu: Goethe, Byron, Mendelssohn-Bartholdy, Tołstoj, Twain
Z dumą podkreśla się w Interlaken, że nocował tu w 1816 roku lord Byron, zaś w 1847 r. niemiecki kompozytor Felix Mendelssohn ? Bartholdy, który kilkakrotnie grał na organach tutejszego kościoła zamkowego. Znalazłem również wzmiankę, że ten późniejszy autor ?Pieśni bez słów?, sławnego koncertu skrzypcowego e-moll i wielu innych wspaniałych dzieł muzycznych, po raz pierwszy zatrzymał się tu w roku 1831 wracając do ojczyzny jako 22 latek z podróży po Italii. Najznamienitszym gościem Unterseen był jednak niemiecki poeta Johan Wolfgang von Goethe, i to już w roku 1779, podczas swojej podróży do Szwajcarii. Z innych światowych znakomitości, którzy odwiedzili to miasto, wymienia ono jeszcze Thomasa Cooka, który był tu w 1855 roku, Lwa Tołstoja ? w 1857 r. i Marka Twaina ? 1878 r.
Czymże jest dziś Interlaken i dwie zrośnięte z nim gminy?
Przede wszystkim niewielką, ale bardzo popularną nie tylko w zimie miejscowością wypoczynkową ? kurortem klimatycznym, o zaledwie 5614 stałych mieszkańcach. Łącznie we wszystkich trzech gminach aglomeracji jest ich około 15 tys. Zaś w tutejszych 60. hotelach łącznie 4,1 tys. łóżek nie licząc kwater prywatnych. I 1050 miejsc na kempingach. Interlaken położone jest na wysokości 568 m n.p.m., chociaż to tylko najniższe jego części. Bo w górzystym terenie różnice wysokości są spore.
Dodaj komentarz