Bornholm
Katamaranem z Kołobrzegu do Nexø
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Co roku od połowy kwietnia do połowy października Kołobrzeska Żegluga Pasażerska pływa statkiem pasażerskim z Kołobrzegu do portu Nexø na duńskiej wyspie Bornholm.
Bliskość i urok Bornholmu sprawiały, że polubiliśmy tę wyspę. Turyści najliczniej odwiedzają Bornholm w lipcu i sierpniu. Rośnie jednak liczba Polaków przybywających tu poza sezonem. Przyciągają ich niższe koszty pobytu, spokój i ciekawe wydarzenia.
Tuż za miedzą
Rejsy z Kołobrzegu na Bornholm trwają 4,5 godziny w jedną stronę, a obsługuje je katamaran Jantar, który może zabrać na pokład 288 pasażerów. Statek ma trzy pokłady, na których są kawiarnia, dyskoteka i restauracja, pełniące równocześnie rolę salonów pasażerskich. Za dodatkową opłatą można zabrać na pokład rowery i motocykle. Katamaranem Jantar można wybrać się na jednodniową wycieczkę lub zostać na Bornholmie na kilka dni. Wypływający wcześnie rano statek wraca do Kołobrzegu tego samego dnia późnym wieczorem.
Największy port
Nexø to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto na Bornholmie, a zarazem siedziba gminy Kommune Nexø. Z ok. 42 tys. ludzi żyjących na Bornholmie ponad 3 800 osób zamieszkuje właśnie to miasteczko. Jest tu największy port rybacki, bo zarówno rybołówstwo jak i usługi portowe i turystyka stanowią podstawę egzystencji miejscowej ludności. Wraz z rozwojem turystyki coraz większe znaczenie odgrywa przystań dla statków pasażerskich oraz marina, w której cumują liczne żaglówki i motorówki.
Żeglarskie tradycje
Nexø to niewielkie i sympatyczne miasteczko, które otrzymało prawa miejskie w 1346 roku. Burzliwą historię miasta związaną z najazdami Szwedów w XVII i XVIII wieku, wielkim pożarem, który w 1756 roku zniszczył sporą część zabudowań, a także z końcem II wojny światowej, kiedy to podczas bombardowania przez radzieckie lotnictwo zniszczeniu uległo 700 z istniejących w mieście 900 domów można poznać w Muzeum Nexø. Prezentowana jest tu również ciekawa ekspozycja dotycząca żeglugi bałtyckiej. W Muzeum Bornholmskich Kolei Żelaznych można zapoznać się z historią funkcjonującej od 1901 roku, przez niespełna 60 lat, linii kolejowej łączącej Nexø z Rønne, stolicą Bornholmu.
Obowiazkowo w programie
Kościół św. Mikołaja z przełomu XV i XVI wieku to najstarszy zachowany zabytek architektury oraz tradycyjna wędzarnia Nexø Gamle Røgeri. Turyści chętnie odwiedzają również Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland, cieplarnię z tropikalną roślinnością i kolekcją żywych motyli. Warto zwiedzić także miejscową gorzelnię produkującą bornholmską wódkę. Butelkę tego trunku można kupić jako prezent lub pamiatkę z podróży do Nexø.
Dodaj komentarz