Kołomyja
Kilka zabytków lokalnego formatu

Miasto jest zadbane, czyste i sympatyczne. Chociaż jego władze twierdzą, chyba nie bez racji, że rolę głównego miasta Pokucia – i wynikający z tego splendor – przejął od dawna obwodowy (wojewódzki) Iwano-Frankowsk.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Kołomyja. Kilka zabytków lokalnego formatu
Wszystkie zabytkowe budowle prezentują się świetnie po remontach i rewaloryzacjach.
  • Kołomyja. Kilka zabytków lokalnego formatu
  • Kołomyja. Kilka zabytków lokalnego formatu
  • Kołomyja. Kilka zabytków lokalnego formatu
  • Kołomyja. Kilka zabytków lokalnego formatu
  • Kołomyja. Kilka zabytków lokalnego formatu
  • Kołomyja. Kilka zabytków lokalnego formatu
  • Kołomyja. Kilka zabytków lokalnego formatu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kołomyja (???????) szczyci się paroma zabytkami, raczej lokalnej klasy, poza wspomnianą już w innym artykule drewnianą cerkwią i dzwonnicą z XVI wieku.

Ze świątyń ciekawy jest przede wszystkim kościół katolicki Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1762-72 wg projektu Bernarda Meretyna, z dzwonnicą z XVIII w, przebudowany i zamieniony w cerkiew. Podobnie ?zmieniono wyznanie? i wezwanie katolickiego kościoła Marii Panny z lat 1775-1885 na cerkiew Męczennika Józefa. Byłemu  katolickiemu kościołowi dominikanów z 1871 r. na cerkiew św. Michała Archanioła. Zaś były jezuicki kościół św. Ignacego Loyoli z lat 1896 -1905, po latach służby celom szpitalnym, jest obecnie parafialnym rzymskokatolickim p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej. Były budynek starostwa kołomyjskiego zamieniono na szpital.

Wielofunkcyjny ratusz

Z kilku polecanych do zobaczenia zabytków świeckich neorenesansowy ratusz pochodzi z lat 1875-77. Zbudowano go na miejscu klasztoru dominikanów, jego wieże przebudowano 1948 roku. Dwa razy na dobę, o godz. 6  i 18  grana jest z niej melodia pieśni ?Kiedy ranne wstają zorze? do słów polskiego poety Franciszka Karpińskiego, który pochodził z pobliskiej wsi Hołoskiw i był związany z miastem. Historycy dodają, że do lat 30. XX wieku na parterze ratusza była jatka mięsna, zakład rękawicznika, a w budynku także kasyno, bilard i czytelnia. Zaś domy w centrum miasta w XIX i XX wiekach należały do arystokratów. Na ich parterach były sklepy, warsztaty rzemieślnicze oraz biura.

Rozrzucone po mieście

Na miejscu zamku wybudowano w 1875 r. gimnazjum im. króla Kazimierza Jagiellończyka. Dawny, z 1892 r., budynek Kasy Oszczędnościowej, jest obecnie Domem Ludowym. Gmach polskiego Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? z 1895 r. zamieniono w ośrodek młodzieżowy. Zaś dworzec kolejowy z lat 1866-1902 wygląda identycznie jak na początku XX wieku. Dodam, że wszystkie te budowle oraz wiele innych, prezentują się świetnie po remontach i rewaloryzacjach. W ogóle miasto jest zadbane, czyste i sympatyczne. Chociaż jego władze twierdzą, chyba nie bez racji, że rolę głównego miasta Pokucia ? i wynikający z tego splendor ? przejął od dawna obwodowy (wojewódzki) Iwano-Frankowsk. Najsilniejszymi magnesami przyciągającymi do Kołomyi turystów, są tutejsze muzea, o których piszę osobno.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 13 czerwca 2015; Aktualizacja 22 czerwca 2015;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!