Szczecin
Kulturalna Willa Lentza

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W dniach 11-13 czerwca 2021 odbyła się inauguracja działalności instytucji kulturalnej pod nazwą „Willa Lentza”. To było wielkie otwarcie – z możliwością zwiedzenia willi z przewodnikiem – uświetnione koncertami w ogrodzie, spektaklami teatralnymi, pokazem filmu „Szczecińska willa Lentza powrót do świetności”.
Willa Augusta Lentza położona jest w willowej dzielnicy Szczecin Łękno, zwanej do 1945 r. Westendem. Jest największą i najbardziej reprezentacyjną, wręcz luksusową willą fabrykancką, która została wybudowana w latach 1888-1890 dla współwłaściciela i dyrektora Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych – Augusta Lentza. Willę zaprojektował Max Drechsler, w panującym wówczas stylu II cesarstwa. Stylu eklektycznym zwanym „kostiumem francuskim”, gdyż stosowano w nim elementy różnych stylów – francuskiego renesansu, manieryzmu, wczesnego baroku. Jako przykład sztandarowy obiektu prezentującego styl II cesarstwa uważa się Operę Paryską, zaprojektowaną przez Charles’a Garniera.
Elegancka symetria
Położona na planie prostokąta willa została zbudowana z cegły. Jej elewacja częściowo otynkowana, ozdobiona jest detalami z piaskowca i czerwonego granitu. Podzielona gzymsami fasada i zróżnicowanym kształtem okiem zachowuje elegancką symetrię. Główne wejście znajduje się w północno-zachodnim ryzalicie. Poprzedza je podjazd i portyk wejściowy z tarasem na wysokości I piętra. Nad drzwiami widnieje herb Augusta Lentza.
Ten elegancki budynek kryje w sobie arcybogate wnętrze, świadectwo przepychu, jakim otaczali się najbogatsi szczecińscy mieszczanie. Co najważniejsze mimo upływu lat i różnego wykorzystania willi zachowało się wiele autentycznych, oryginalnych elementów wyposażenia, mebli oraz wystroju. Poddane oczyszczeniu i konserwatorskim zabiegom i uzupełnieniom nabrały blasku, „wróciły do świetności”.
Mamy tutaj kaflowe obudowy grzejników, neobarokowe dekoracje sztukatorskie, malatury i kunsztowne, drewniane okładziny sufitów, wypracowane boazerie ścian – w jadalni pozostały wbudowane w nie kredens i stolik. Wielkie drewniane portale z bogato rzeźbionymi drzwiami są ozdobą bawialni. Wejście na piętro zachowało oryginalną, bogato rzeźbioną balustradę. Wystarczy spojrzeć w górę, aby ujrzeć owalny otwór okolony balustradą z dwoma kinkietami w posadzce hallu na I piętrze, w którym zachowała się również oryginalna dekoracja ścian ze stiukami i marmoryzacją. Na piętrze bardzo interesujący pokój śniadaniowy połączony ze wspomnianym tarasem zachował drewnianą okładzinę sufitu, trzy drewniane portale i narożny bufet. W sąsiednich pokojach zachowały się piece z jasnych i ciemnozielonych kafli.
Dodaj komentarz