Szczecin
Podróż po książęcym Pomorzu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Edukacja i zabawa ? dzięki ?ożywieniu? Wielkiej Mapy Lubinusa ? to cel, który przyświecał utworzeniu interaktywnej animowanej wersji mapy w Gabinecie Lubinusa w Zamku Książąt Pomorskich. Mapa, sama w sobie niezwykle bogata w treści i w formie, stała się wdzięcznym materiałem do stworzenia ?ruchomej? odsłony dzieła, z zastosowaniem nowoczesnych technik multimedialnych.
Zawarte w mapie informacje z historii i geografii Księstwa Pomorskiego weszły na ścieżkę dźwiękową, współgrającą z animacją wizualną, w której wykorzystane zostały zarówno elementy graficzne z mapy, jak i obrazy czy dokumenty ?biorące udział w akcji?. Istotnym elementem prezentacji są specjalnie dla niej wykonane rysunki, dzięki którym wiele wydarzeń pokazanych zostało w sposób żartobliwy, a ponadto pozwoliły stworzyć iluzję ruchu postaci w trakcie wygłaszanej opowieści.
Stajemy przed ekranem głównym z mapą w skali odpowiadającej rzeczywistym wymiarom mapy (mapa została zeskanowana i przeniesiona na interaktywny ekran). Przyjrzyjmy się jej ? coś się na niej rusza: pływają statki i morski stwór, a ?gadacz? pod namiotem porusza ustami, niby to czytając opis kraju umieszczony w szpaltach? Rozpoczynamy zabawę, sterując animacją ze stojącego obok kiosku z ekranem dotykowym. Dotykając na nim punkt na mapie, uruchamiamy animację. Można powiększyć jej fragmenty. Do nas, odbiorców należy wybór, o kim czy o czym chcemy posłuchać.
Aktywnymi polami mapy są: postać Eilharda Lubinusa, herb Księstwa Pomorskiego, drzewo genealogiczne książąt pomorskich i weduty miast pomorskich.
* oto książę Filip II ? spiritus movens powstania mapy ? ?to moje dzieło? na rysunku (zdjęcia nr 1)
* oto twórca mapy, Lubinus: wychyla się z okienka, przedstawia się z mapą Rugii, potem krąży po Pomorzu? (zdjęcia nr 2,3,4,5)
* oto wielki, dziesięciopolowy herb Księstwa: kolorują się po kolei jego części i pola i wreszcie rozsypuje się w regiony (zdjęcia nr 6,7,8,9,)
* oto książę Bogusław X z licznym potomstwem (zdjęcia nr 10,11)
* i Franciszek I z niechlubnym sądem nad Sydonią (zdjęcie nr 12)
W prezentacji wybranych zostało piętnastu książąt pomorskich, których życiorysy, zasługi, mariaże, podróże ? stanowią kanwę rysunkowych anegdot i opowieści: nadanie praw miejskich Szczecinowi ? Barnim I, powołanie uniwersytetu w Greifswaldzie ? Warcisław IX, król Norwegii, Danii i Szwecji, w końcu pirat ? Eryk Pomorski, orędownik luteranizmu ?Filip I Pobożny? Atrakcyjny program i świetna zabawa. Bawią się dzieci i dorośli
Warto wiedzieć
* Program ma polską, angielską i niemiecką wersję językową
* Inwestycja została zrealizowana w ramach programu: Dziedzictwo kulturowe – wspieranie działań muzealnych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego,
* Gabinet Lubinusa z interaktywną mapą, Cela Sydonii obok i Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów znajdują się w Galerii Gotyckiej Muzeum Zamkowego
Dodaj komentarz