Szczecin
Kulturalna Willa Lentza

Willa Augusta Lentza położona jest w willowej dzielnicy Szczecin Łękno, zwanej do 1945 r. Westendem. Jest największą i najbardziej reprezentacyjną, wręcz luksusową willą fabrykancką, która została wybudowana w latach 1888-1890.
Tagi:
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Szczecin. Kulturalna Willa Lentza
Główne wejście znajduje się w północno-zachodnim ryzalicie. Nad drzwiami widnieje herb Augusta Lentza.

Najciekawsze jest pomieszczenie zwane obecnie pokojem mauretańskim, które pierwotnie było łazienką (do 1912 r., gdy następnym właścicielem został Wilhelm Doring i przerobił łazienkę na pokój mieszkalny). Nadal jednak dawną łazienkę zdobią pierwotne: barwna dekoracja stiukowa ze wschodnimi motywami, drewniane kolumny, kopułka na częścią, gdzie pod oknem stała wanna (być może brodzik) i kasetony zdobiące sufit nad byłą garderobą przy łazience.

W każdym z pomieszczeń spotkać się można z autentykiem

Podczas prac konserwatorskich dokonano spektakularnych odkryć i co za tym idzie dokonano niezwykłych renowacji, restauracji.
Po odsunięciu kredensu w jadalni na parterze odkryto fragment oryginalnej tapiserii z przędzy bawełnianej. Na jego podstawie Instytut Włókiennictwa w Łodzi wykonał replikę tkaniny, której fakturę podziwiać możemy w jadalni. Podobnie, przez ten Instytut wykonana została replika obicia, które niegdyś zdobiło ściany bawialni, chociaż tutaj wzór tkaniny znany był jedynie z czarno-białej fotografii. Konserwatorom sprzyjało szczęście; za demontowanych obramieniach wrót odnaleziono fragmenty pojedynczych włókien zaczepionych o gwoździe. Czarno-biała fotografia nabrała koloru.

Dołożono wszelkich starań, aby parterowe jadalnia, bawialnia i hall powrócił do wyglądu oryginalnego. Wiszący w bawialni żyrandol jest rekonstrukcją dokonaną w oparciu o zachowanych kilka jego elementów jak obręcze i kilka kryształków. To był punkt zaczepienia. Zrekonstruowano wszystkie brakujące elementy, a zdobione kryształki zostały sprowadzone z huty szkła w Czechach, która produkuje je według dawnej technologii.

* * *

Piękno i splendor willi Augusta Lentza oszałamia. I oszałamiało zapewne jego gości.
I dygresja. Witraż, który widzimy w oknie między parterem a pierwszy piętrem jest współczesny. Komponuje się.

* * *

W 1950 r. do willi Lentza wprowadził się Pałac Młodzieży. Przebudowano wówczas parterowe pomieszczenia łącząc salon, pokój pana i pokój pani w jedną dużą salę teatralną. To była jedyna duża powojenna ingerencja w konstrukcję willi i wyposażenie jej wnętrza. Obecnie, po przebudowie sala teatralna na parterze jest nowoczesną salą multimedialną ze sceną, zapleczem i garderobami na poziomie piwnic.
Willa Lentza jest instytucją kultury, w której mają odbywać się wydarzenia o interdyscyplinarnym charakterze – wystawy, koncerty, małe formy teatralne.

Warto wiedzieć

* Westend powstał pod koniec XIX, gdy w 1873 r. Szczecin stracił status twierdzy. Świadomi nadchodzących zmian szczecińscy przedsiębiorcy założyli spółkę budowlaną pod nazwą Westend-Stettin, która wykupiła ziemię podszczecińskiego majątku, przewidując, że działki budowlane na tym terenie będą miały swoją cenę.
* Willa Lentza, od 1950 do 2007 siedziba Pałacu Młodzieży przy Al. Wojska Polskiego 84, przeszła gruntowną modernizację. Jej koszt wyniósł ok. 20 mln zł, które wyłożyła gmina Miasto Szczecin, projekt renowacji przygotowała Pracownia Projektowa Konserwacji Zabytków ze Szczecina, a wykonawcą była spółka Konsart ze Szczecina.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 3 lipca 2021; Aktualizacja 7 sierpnia 2021;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij