Lubatowa
Kościół o ciekawej architekturze
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Początek wsi Lubatowa w woj. podkarpackim miał miejsce w marcu 1376 roku (według dokumentu lokacyjnego księcia Władysława Opolczyka). Parafia powstała za czasów biskupa przemyskiego Macieja który to kupił osadę od Zyndrama z Maszkowic w 1408 roku.
Zlecił powtórne założenie wsi i przeznaczył grunt pod kościół. Prawdopodobnie pierwszy kościół wybudowano na początku XV wieku, a konsekrowano go w 1529 roku. Był on drewniany i miał wezwanie św. Stanisława. W pierwszej połowie XVII wieku dobudowano wieżę i soboty. Świątynia ta istniała do 1921 roku. Wtedy ją rozebrano a obok już trwała budowa nowego kościoła.
Starania o budowę murowanej świątyni podjął ówczesny proboszcz parafii Lubatowa. Wybudowano w stylu gotyku nadwiślańskiego w latach 1911-18, według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Konsekracji dokonano w 1920 roku. Początkowe wyposażenie wnętrza pochodziło ze starego kościoła. Zamontowano witraże wykonane w Krakowskim Zakładzie Witraży Żeleńskich. Przedstawiają one: św. Jana z Dukli, św. Jadwigę Królową, Chrystusa i Matkę Boską?
Kościół ma 40 metrów długości, 28 metrów szerokości a wieża 56 metrów wysokości. Prezbiterium ma dobudowaną zakrystię i przedsionek z drugiej strony. Wejście główne i dwa boczne ozdobione są kamiennymi portalami. Na zewnątrz kościoła są ściany z fugowanej cegły przedzielanej kamiennymi ciosami. Teren kościelny otoczono murem kamienno-metalowym. Wokół jest granitowy chodnik. Przy kościele stoi pomnik-mauzoleum pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Świątynia jest trzynawowa z transeptem kilkupoziomowym prezbiterium. Posadzka jest marmurowa. Na sześciu ogromnych kamiennych filarach oddzielających nawę główną od bocznych wspierają się gotyckie krzyżowe sklepienia. Sklepienie w miejscu przecięcia transeptu z nawą główną jest rozdzielone żebrowaniem. W nawach bocznych są figury św. Józefa i Matki Bożej. Figury wykonano w sztucznym kamieniu. Na ścianie głównej w prezbiterium jest figura Chrystusa Ukrzyżowanego wykonana przez góralskiego rzeźbiarza. W latach 1923-1935 nastał nowy proboszcz i kontynuował prace przy urządzaniu kościoła. Wykonano nową Drogę Krzyżową i zamontowano czternastogłosowe organy. Ustawiono też ławki.
W połowie XX wieku artysta Stanisław Jakubczyk wykonał polichromię.
* * *
Pod koniec XX wieku postawiono dzwonnicę z trzema dzwonami. Odnowiono też wnętrze kościoła. W ostatnich latach odnowiono witraże, odmalowano kościół i starą polichromię, ale według projektu poprzedniego artysty.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- filmik autorki
Dodaj komentarz