Magdeburg
Miasto dwóch Ottonów

Chwile wielkiego rozkwitu miasto nad Łabą przeżywało w X wieku jako ulubiona rezydencja cesarza Ottona I Wielkiego. W tutejszej katedrze monarcha został też pochowany.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Elżbieta Sawicka (16), Deutsche Zentrale für Tourismus (1)
Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
Nieczęsto zdarza się, aby na rogu jednej ulicy można było dostrzec jednocześnie XII-wieczny klasztor, podobną do naszego MDM-u monumentalną budowlę ozdobioną niczym tort weselny, wieżowiec z wielkiej płyty i fantazyjny różowy dom według projektu Hundertwassera.
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
 • Magdeburg. Miasto dwóch Ottonów
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Mieszkańcy, mówiąc o Magdeburgu ?Ottostadt?, mają na myśli dwóch ojców miasta: cesarza Ottona I Wielkiego i Ottona von Guericke, XVII-wiecznego uczonego znanego z doświadczenia z hemisferami, konstruktora pierwszej pompy próżniowej, a jednocześnie zasłużonego burmistrza Magdeburga.  

Prastary Magdeburg ? średniowieczna metropolia i kolebka prawa magdeburskiego ? w swojej ponad 1200-letniej historii przeżywał wielkie wzloty i tragiczne upadki.

Architektura z bliznami

Dwukrotnie Magdeburg prawie znikał z powierzchni ziemi. Po raz pierwszy w zgliszcza zamieniła go wojna trzydziestoletnia w XVII stuleciu. Po raz drugi ? bombardowanie amerykańsko-brytyjskie w styczniu 1945 roku. Po wojnie znalazł się w granicach NRD, po zjednoczeniu Niemiec został stolicą kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Liczy dziś ok. 240 tys. mieszkańców. Kolejne epoki zostawiły tu po sobie nie tylko wspaniałe (czy tylko typowe) budowle, ale też okaleczenia i blizny. Dlatego to postenerdowskie miasto jest tak ciekawe dla turystów zainteresowanych architekturą. Nieczęsto zdarza się, aby na rogu jednej ulicy można było dostrzec jednocześnie XII-wieczny klasztor, podobną do naszego MDM-u monumentalną budowlę ozdobioną niczym tort weselny, wieżowiec z wielkiej płyty i fantazyjny różowy dom według projektu Hundertwassera.

Cesarz i panny

Chwile wielkiego rozkwitu miasto nad Łabą przeżywało w X wieku jako ulubiona rezydencja cesarza Ottona I Wielkiego. Władcy tak bardzo się Magdeburg podobał, że podarował go w prezencie ślubnym swojej pierwszej żonie Edycie. W tutejszej katedrze został też pochowany. Sarkofag cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego zadziwia skromnością. Z wczesnego średniowiecza pochodzą też najcenniejsze tutejsze dzieła sztuki. Posąg Jeźdźca Magdeburskiego (pierwsze zdjęcie w galerii) ? najstarsza statua przedstawiająca rycerza na koniu w Niemczech (uważana za wizerunek cesarza Ottona) ? stał niegdyś na rynku staromiejskim. Po wojnie oryginał trafił do muzeum, a Stary Rynek (Alter Markt) musiał zadowolić się kopią. Prawdziwym arcydziełem są kamienne rzeźby w Portalu Rajskim magdeburskiej katedry, przedstawiające ewangeliczne Panny Mądre i Panny Głupie. Sama katedra, pierwsza gotycka budowla katedralna w Niemczech, podczas bombardowań alianckich nie ucierpiała tak bardzo jak inne budowle.

Kościół  Lutra

Ogromnym zniszczeniom uległ natomiast gotycki kościół św. Jana, niezwykle ważny w historii miasta. W Johanniskirche w roku 1524 Marcin Luter wygłaszał słynne kazania, które gromadziły niezliczone tłumy i przekonały mieszkańców Magdeburga do przejścia na protestantyzm. Zrujnowany, pozbawiony dachu kościół przez 46 lat pozostawał symbolem grozy wojny. Po zjednoczeniu Niemiec postanowiono go odbudować. W 1999 roku został przekształcony w Kulturzentrum, miejsce koncertów i wydarzeń kulturalnych. Wielkie wrażenie robią w gotyckim wnętrzu współczesne witraże ? posępne, groźne, w większości czarne. Nieliczne barwne elementy przypominają płomienie i języki ognia. W kościele św. Jana znajduje się grobowiec Ottona von Guericke, burmistrza w ciężkich latach w trakcie i po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. W 1631 r. wojska cesarza Austrii zrównały Magdeburg z ziemią i dokonały prawdziwej rzezi, zginęło wówczas 20 tysięcy mieszkańców. Burmistrz Otto, uznany uczony, fizyk i wynalazca, okazał się też świetnym urbanistą ? dźwignął miasto z ruin. Nic dziwnego, że doczekał się w Magdeburgu pomnika, a tutejszy uniwersytet nosi jego imię.

Warto wiedzieć

W kwietniu tego roku najważniejsza impreza niemieckiej turystyki przyjazdowej, 42. GTM Germany Travel Mart, po raz pierwszy w historii odbyła się w Magdeburgu. W zeszłym roku gospodarzem GTM była Turyngia, także dawny land NRD-owski.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 9 maja 2016; Aktualizacja 16 maja 2016;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij