Drezno
Fürstenzug – największy portret rodzinny

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Tego miejsca w Dreźnie nie można pominąć. Fürstenzug, tłumaczony jako korowód książęcy, parada, pochód czy też orszak, jest największym na świecie muralem, a dokładnie muralem porcelanowym.
Zdobi północną ścianę ?długiego korytarza? (Langer Gang) przy Augustusstrasse, po którego przeciwnej stronie znajduje się dziedziniec królewskiej rezydencji. Wartość i znaczenie tego monumentalnego murala są tym większe, że jest dziełem w pełni oryginalnym, nie rekonstruowanym, a jak wiemy, w odniesieniu do Drezna, rekonstrukcja dotyczy całej zabytkowej materii miasta. Po nocnym bombardowaniu 13 lutego 1945 r., gdy wszystko wokół się paliło, łącznie z Langer Gang, ceramiczny obraz wisiał w całości na szkielecie budynku, stabilizując go.
W rocznicę prastarej dynastii
Do powstania tego dzieła pretekstem stały się obchody 800-lecia panowania dynastii Wettinów. Jego twórcą jest malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie Wilhelm Walther, który w latach 1871-1876 pokrył ścianę obrazem w technice sgraffito, zastępując wcześniejsze ? pochodzące sprzed 300 lat malowidło, które stało się z czasem nieczytelne. Wilhelm Walther wykonał na swój ?gobelin? wzorce ? kartony w skali 1:5 (przechowywane w Instytucie Historycznym w Dreźnie), które ? gdy już po kilku latach okazało się, że sgraffito ulega degradacji ? stały się podstawą dla Królewskiej Fabryki Porcelany w Miśni do wykonania płytek ceramicznych. Dzięki temu Fürstenzug stał się ?trwałym obrazem?. Płytki o wymiarach 20,5 x 20,5 cm zamontowane zostały w latach 1905-1906, a ich matryce, przechowywane w Miśni stały się podstawą do odtworzenia około 200 zniszczonych fragmentów. To niewiele biorąc pod uwagę, że cała kompozycja liczy około 25 tysięcy płytek. Położone są bezspoinowo na pasie o długości 101,9 metrów i wysokości 10,51 metrów. Kompozycję na 957. metrach kw. tworzy ?orszak? książęcy, glazurowane banderole i wypełnienia między oknami.
Siła przekazu
Fürstenzug jest ikonograficznym przekazem historycznym. Przedstawia galerię portretów 35. przedstawicieli dynastii Wettinów ? margrabiów, elektorów, książąt i królów od 1127 r. do 1904 r. (nie ma ostatniego króla Saksonii, Fryderyka Augusta III, który panował w latach 1904-1918). Panujący występują w grupach. Między nimi piesze postacie szlachciców, żołnierzy, naukowców, górników, studentów, artystów, chłopów, giermków, trębaczy, dzieci ? znanych w większości z nazwiska. W sumie przedstawione są 93 osoby a 94. jest niezidentyfikowana, ponieważ widać tylko część jej kapelusza. Do tego dwa charty i 45 koni.
Dodaj komentarz