Czorsztyn
Stateczkiem przez Jezioro Czorsztyńskie

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jezioro Czorsztyńskie to zbiornik wodny na Dunajcu, utworzony przez zbudowanie zapory wodnej w Niedzicy. Znajduje się na granicy Pienin Spiskich i Pienin Właściwych.
Pierwsze plany o utworzeniu takiego zbiornika pochodzą z 1905 roku. W 1919 roku opiniował je wybitny specjalista w tej dziedzinie Gabriel Narutowicz, późniejszy prezydent Rzeczypospolitej. Zanim rozpoczęto budowę, przez wiele lat toczyły się dyskusje i przepychanki ekologów. Roboty jednak ruszyły.
Budowa zakończyła się w 1997 roku.
Trochę twardych danych
Zapora ma długość 400 metrów, wysokość 56 metrów, a jezioro jest głębokie na 50 metrów. Szerokość zapory w koronie wynosi 7 metrów. Poniżej zapory funkcjonuje elektrownia wodna udostępniana zwiedzającym. Grupy schodzą poniżej tafli jeziora. Przy koronie jest pawilon informacyjno-wystawowy wraz z kawiarnią i salą kinową. Prezentowane są filmy o zaporze i elektrowni. Zapora jest jednym z ważnych punktów wycieczek do Niedzicy.
Piękne krajobrazy
Stworzenie tego sztucznego jeziora zaporowego zmieniło krajobraz i charakter otaczających go terenów. Wcale nie jest gorzej niż było, a przyroda niewiele ucierpiała. Rozwinęła się turystyka, która dała pracę mieszkańcom okolicy. Powstanie jeziora otworzyło możliwości uprawiania sportów wodnych. Wokół powstało wiele przystani i wypożyczalni sprzętu wodnego oraz kąpielisko Zamajerz, u stóp zamku w Niedzicy. Turyści chętnie korzystają z rejsów wycieczkowych statkami ?Harnaś? lub ?Biała Dama?. Pomiędzy zamkami w Niedzicy i Czorsztynie kursują gondole. Na jeziorze jest zakaz pływania z silnikiem. Ze środka jeziora obserwuje się cudowną dookolną panoramę z dwoma wznoszącymi się naprzeciw siebie zamkami. To dobrze zachowany zamek ?Dunajec? w Niedzicy, stojący na skalnym urwisku i ruiny zamku Czorsztyn.
Czorsztyńskie historie
Ten drugi zamek wiele lat temu był bardzo zniszczony. Jedna ściana i trochę ?gruzu? wznosiło się tylko na skarpie. Dziś wygląda już pięknie. Średniowieczna warownia stała kiedyś na skale, sto metrów ponad Dunajcem. Dziś stoi czterdzieści pięć metrów nad lustrem wody. Twierdzę wzniesiono w XIII wieku jako strażnicę na ważnym szlaku handlowym na granicy państwa. Później była siedzibą niegrodowego starostwa. Do połowy XVII wieku powiększano zamek o kolejne mury, dziedzińce i wieże. Pod koniec XVIII wieku popadł on w ruinę po wielokrotnych najazdach i pożarze. W XIX wieku zamek kupiła rodzina Drohojowskich. W 1921 roku ogłosili go razem ze wzgórzem zamkowym rezerwatem zupełnym. Obecnie to enklawa Pienińskiego Parku Narodowego.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Dodaj komentarz