Niedzica
Na zaporze i jeziorze Czorsztyńskim
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W Niedzicy znajduje się park miniatur najważniejszych zabytków z okolicy. Jest w pobliżu zamek (we wsi Niedzica-Zamek), są również jeziora Czorsztyńskie i Sromowieckie, które dzieli zapora należąca do Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica.
Aby uchronić okolicę przed powodziami, w roku 1964 podjęto decyzję a w roku 1969 rozpoczęto budowę zapory oraz sztucznego zbiornika. Zakończono ją w roku 1997. Powstało Jezioro Czorsztyńskie, zbiornik zaporowy na Dunajcu w kotlinie Nowotarskiej.
Kilka liczb
Jezioro ma 9 km długości i około 1,5 km szerokości. Długość linii brzegowej wynosi ok. 30 km. Jego głębokość maksymalna, koło zapory, to 50 m. Lustro wody znajduje się na wysokości ok. 530 m n.p.m.
Zapora o długości 404 m i wysokości 59,5 m znajduje się na 173 km od ujścia Dunajca i gromadzi wody spływające z powierzchni 1287 km kw. Tama ma charakter budowli ziemnej z rdzeniem gruntowym. Umieszczone w niej urządzenia upustowe umożliwiają zrzut wody w ilości ponad 2 tys. m sześc. w ciągu sekundy.
Poniżej zapory na Jeziorze Czorsztyńskim znajduje się drugie mniejsze Jezioro Sromowieckie pełniące rolę zbiornika wyrównawczego dla zbiornika Czorsztyńskiego. Ważną rolę spełnia zapora jako elektrownia szczytowo-pompowa o mocy 90,5 MW. Niewielką elektrownię posiada zbiornik wyrównawczy produkującą 2,5 MW.
Przede wszystkim retencja
Podstawowym zadaniem zbiorników jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca. Zbiorniki zdały egzamin podczas powodzi w lipcu 1997 roku i w czerwcu 2001 roku. Jezioro Czorsztyńskie poprawia też warunki spływu przełomem Dunajca podwyższając poziom wody w czasie suszy. Umożliwia także żeglowanie, kąpiele, nurkowanie i wędkowanie. Symulacje komputerowe wskazują że zbiornik Czorsztyński dobrze chroni przed powodzią miejscowości położone bezpośrednio poniżej Przełomu Dunajca w Pieninach. Ale dla Nowego Sącza i innych miast znaczenie zapory jest znikome. W jakiś sposób na zbiorniki działa zamulanie przez Dunajec i osuwanie się brzegów.
Dodaj komentarz