Niedzica
Na zaporze i jeziorze Czorsztyńskim

Zapora dla turysty
Oba jeziora mają też znaczenie przyrodnicze i krajobrazowe. Dużą popularnością wśród turystów przybywających do Niedzicy cieszy się oczywiście zamek ale i zapora główna, którą można zwiedzać kilkoma interesującymi trasami turystycznymi. Najdłuższa i najbardziej specjalistyczna z nich to zwiedzanie elektrowni z przewodnikiem w grupach. Trasa wiedzie wewnętrznym balkonem widokowym, przez dużą halę maszyn, halę generatorów, aż do galerii kontrolno-pomiarowej znajdującej się 50 m poniżej lustra wody jeziora Czorsztyńskiego. Zwiedzanie trwa 1-2 godziny. Zależy ile pytań zadasz przewodnikowi. Polecam.
Od zamku do zamku
Atrakcyjne położenie sztucznego jeziora Czorsztyńskiego na Podhalu u stóp Pienin, pomiędzy Niedzicą i Czorsztynem sprawia, że rejsy statkami są atrakcyjne bez względu na pogodę. Po Jeziorze Czorsztyńskim pływają statki pasażerskie „Dunajec” „Halny” i „Harnaś”. Są i mniejsze stateczki, zwane gondolami, na kilka osób. Dwa pierwsze statki pływają od zamku w Niedzicy do zamku w Czorsztynie. Na zdjęciach zamek w Niedzicy oznaczony jest niebieską chorągwią a zamek królewski w Czorsztynie biało czerwoną flagą. „Dunajec” jest napędzany przez koła umieszczone na jego bokach, a „Halny” przez śrubę. Każdy z nich może zabrać na pokład ok. 100 osób, zabiorą i rower, i zwierzęta. Taki rejs od zamku do zamku trwa około 20 minut. Każdy z trzech statków ma pokłady odkryty i zadaszony.
Na środek jeziora
Jedynie „Harnaś” jest statkiem spacerowym po jeziorze. Płynęliśmy nim. W czasie rejsu można podziwiać zamek Dunajec w Niedzicy, ruiny królewskiego zamku w Czorsztynie, zaporę wodną w Niedzicy itd. W środkowej części statku znajduje się zabudowana kawiarenka. Rejsy odbywały się przy minimum 20 osobach. „Harnaś” kursuje od 1 maja do 15 października. Taki rejs trwa około 50 minut. Statek płynie do pewnego miejsca na jeziorze a potem zawraca. Gdy ruszy, puszczają nagrany przez przewodnika komentarz do rejsu. Z nami płynęli Słowacy, więc na przemian puszczali po polsku i po słowacku.
Warto wiedzieć
* Niedzica to wieś w województwie małopolskim u podnóży gór Cisówka, wysokiej na 777 m i Hombark, o wysokości 743 m. Szczyty te należą do pasma Pienin Spiskich. Zamieszkuje Niedzicę około 1,6 tys. mieszkańców.
* Do Niedzicy jechałem z Zakopanego, to około 50 km. Po drodze nie widzieliśmy żadnych pól uprawnych ani zwierząt na pastwisku. Górale pewnie liczą dutki pracując w turystyce.=
Dodaj komentarz