Gidle
Matka Boska w miniaturze

Wzruszająca jest gidelska Matka Boska z Dzieciątkiem. Kamienna figurka mierząca zaledwie 9 centymetrów, umieszczona w ołtarzu kaplicy NMP w kościele dominikanów w Gidlach. Ma sławę Uzdrowicielki Chorych, Uzdrowicielki Ciała.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Gidle. Matka Boska w miniaturze
Przyciąga wzrok brązowy, maleńki punkt, figurka wyeksponowana przeciwieństwem wielkości z ogromnym, barokowym, złotym ołtarzem. Jeśli nie można się jej przyjrzeć, trzeba uwierzyć, że tam jest.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wzruszająca jest gidelska Matka Boska z Dzieciątkiem. Kamienna figurka mierząca zaledwie 9 centymetrów, umieszczona w ołtarzu kaplicy NMP w kościele dominikanów w Gidlach, znajduje się  na szlaku pielgrzymek maryjnych. 

Ma sławę Uzdrowicielki Chorych, Uzdrowicielki Ciała. Jest patronką górników i rolników, pewnie dlatego, iż posążek jest wykopkiem z roli , a tę historię barwnie uwiecznili na piśmie dominikanie sprowadzeni do Gidel w XVII w. specjalnie do opieki nad cudowną figurką. I oto podaje się, iż tuż przed pierwszą niedzielą maja 1516 r. chłop Jan Czeczek wyorał  z ziemi kamienny posążek ułożony na głazie wydrążonym w kształt kielicha. Zdarzeniu temu towarzyszyła wielka jasność bijąca z kamieni, przed którą klękały nawet bydlęta. Chłop wykopany skarb schował głęboko w kufrze na odzież. Nie widząc niezwykłości wydarzenia, jasności i kadzidlanej woni wydobywającej się z kufra, on i jego rodzina stracili wzrok. Posążek wydobyła z kufra opiekunka rodziny i zaniosła ją do proboszcza, a rodzina Czeczek odzyskała wzrok po obmyciu oczu wodą, którą opłukano posążek z prochu ziemi.

Cudowną figurkę umieszczono w ołtarzu kościoła parafialnego Marii Magdaleny, z którego zniknęła ? ?uciekła? na pole, na miejsce w którym ją wykopano. Wskazała tym samym miejsce, w którym powinna stanąć Jej kaplica. I stanęła. Była to najpierw nisza wydrążona w drewnianym słupie, potem drewniana kaplica, którą zastąpiła kaplica murowana. Jej budowę zarządziła właścicielka włości gidelskich, Anna z Rusocic Dąbrowska, która spowodowała sprowadzenie zakonu dominikanów do Gidel w 1615 r. w celu opieki nad figurką i upowszechnianie maryjnego kultu.

Wzruszająca jest gidelska Matka Boska z Dzieciątkiem. Mieszczący się w dłoniach  kamienny posążek dostał wspaniałą oprawę w ołtarzu kaplicy. W jego centralnym punkcie stworzona została iluzyjna optycznie nisza zwieńczona muszlą. W jej centrum tkwi, jak główka szpilki, gidelski wizerunek. Przyciąga wzrok brązowy, maleńki punkt, figurka wyeksponowana przeciwieństwem wielkości z ogromnym, barokowym, złotym ołtarzem. Jeśli nie można się jej przyjrzeć, trzeba uwierzyć, że tam jest. Obok ołtarza wisi drewniana nisza, pierwsza kapliczka gidelskiej Matki Boskiej.

Warto wiedzieć

Przyjął się coroczny zwyczaj obmywania ?winem? figurki NMP z Gidel.
Ceremonia  nosi nazwę ?kąpiołki? i  odbywa się w pierwszą niedzielę maja.
Matka Boska z Gidel została koronowana  w 1923 r.
W kościelnym sklepie można kupić gidelską Madonnę w autentycznym wymiarze  i wino z ?kąpiółki? ? dla uleczenia z choroby.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!