Wambierzyce
Cudowna figura, szopka i relikwie JP II

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Wambierzyce to ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny zwany Śląskim Jeruzalem. Ludzie pielgrzymują tam do Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. A dzieci i babcie z chęcią obejrzą ruchomą szopkę.
Na wzgórzu gdzie stoi dziś bazylika, w dziupli wysokiego drzewa w XII wieku umieszczono figurkę Matki Boskiej podobną do tej, co dziś jest na ołtarzu głównym. Kroniki opisują, że w roku 1218 niewidomy Jan z Raszewa odzyskał w tym miejscu wzrok. Po tym wydarzeniu zaczęło przybywać do Wambierzyc wielu pielgrzymów. Wkrótce pod drzewem z figurką postawiono ołtarz a po bokach lichtarz i chrzcielnicę. W roku 1263 na wzgórzu stanął pierwszy drewniany kościół.
Po wielkich schodach
W roku 1512 Ludwik von Panwitz wzniósł świątynię murowaną. Została ona zrujnowana w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-48). W latach 1695-1711 zbudowano nowy kościół na zlecenie Daniela von Osterberga, ten jednak szybko zaczął się walić i rozebrano go w roku 1714. W latach 1715-1723 powstała świątynia zbudowana przez hrabiego Franciszka Antoniego von Goetzena. Stoi do dziś i ma status bazyliki. Jako zabytek zarejestrowano ją już w roku 1950.
Do świątyni prowadzą kamienne schody w trzech podejściach. Aby wejść do środka trzeba się wspiąć na 57 schodów, których liczba nie jest przypadkowa. 33 stopnie symbolizują wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania; kolejne 15 – to wiek Marii, w chwili poczęcia Jezusa; a pozostałe dziewięć to symbol chórów anielskich.
Frontowa ściana ma 52 metry wysokości. Zdjęcia nie obejmują całej bazyliki, bo za nią świeciło słońce i fotki robiłem pod słońce. Frontowa ściana jest w stylu późnego renesansu i podzielona jest na trzy części. Wrażenie charakteru pałacu a nie kościoła sprawia górny ciąg balustrady, który dekorują kamienne posągi apostołów. Pośrodku fasady, we wnęce, znajduje się duża drewniana figura Matki Boskiej Wambierzyckiej z połowy XVIII wieku a nad nią wtopiony w ścianę jest emblemat z herbem papieża Piusa XI.
Cudowna figurka
We wnętrzu w stylu baroku jest wiele malowideł, obrazów i rzeźb. Karol Sebastian Flacker jest autorem ambony z roku 1723, której rzeźby wyrażają słowa maryjnego hymnu Magnificat. Również ołtarz główny, mieszczący cudowną figurkę Matki Boskiej, jest jego autorstwa. Figurka Matki Boskiej wykonana jest z lipowego drewna w stylu gotyckim i ma 28 cm wysokości. Pochodzi z końca XIV w. Przedstawia ona Matkę Boską z nagim dzieciątkiem Jezus na ręku. Figurka Jezusa w prawej ręce trzyma ptaszka a lewą sięga po owoc, jaki trzyma w dłoni Matka Boska. Figurka jest ubierana w „sukienkę” która okrywa ją od szyi w dół. Sukienek a raczej szat jest kilka w różnych kolorach zależnie od święta czy okresu roku liturgicznego.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- Jeśli masz lepsze zdjęcia sanktuarium to, proszę, dodaj je z komentarzem do artykułu. Nie wolno robić zdjęć szopki wewnątrz, ale są one na stronie sanktuarium.
- strona sanktuariumh
Dodaj komentarz