Warszawa
Muzeum Powstania Warszawskiego

Ekspozycja jest świetna. Pozwala poznać wydarzenia z tamtych dni. Muzeum jest bardzo nowoczesne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii świat realny przeplata się z wirtualnym.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Warszawa. Muzeum Powstania Warszawskiego
Historię przedstawiono od okresu okupacji, poprzez utworzenie ośrodka władzy komunistycznej w Lublinie, aż po losy byłych powstańców czasach PRL.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

We wtorek, 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.wybuchło Powstanie Warszawskie. To jedno z najbardziej dramatycznych i najważniejszych wydarzeń w historii Warszawy. Powstanie miało trwać kilka dni? trwało ponad dwa miesiące ? 63 dni.

Do walki ruszyło około 30 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej z okręgu warszawskiego. Powstańcy chcieli wyzwolić stolicę spod okupacji hitlerowskiej przed przybyciem armii sowieckiej. Powstańcy byli dość liczni, ale nie mieli wystarczającego uzbrojenia. Nie otrzymali też pomocy, na którą liczyli. Zostali ?zakleszczeni? między dwiema potężnymi armiami.

 Akt oporu

Heinrich Himmler wydał rozkaz, aby każdego mieszkańca zabić i nie brać jeńców. Warszawa miała być zrównana z ziemią. Miasto zostało zniszczone w 85 procentach. Ludzi wypędzono do obozów. Zginęło 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Zginęło 150 tysięcy cywilów, a około 500 tysięcy wypędzono. Powstanie Warszawskie było największym aktem oporu w okupowanej przez hitlerowców Europie.

W każdą rocznicę

Obecnie co roku 1 sierpnia , o godzinie 17.00 jest ogłaszana godzina ?W? jak Wolność. W całym kraju zapada jednominutowa cisza i zatrzymuje się ruch uliczny dla upamiętnienia powstańców.Warszawa jest udekorowana flagami państwowymi, płoną znicze w miejscach pamięci. Na cmentarzu Powązki Wojskowe pod pomnikiem Gloria Victis składane są kwiaty. Na Placu Piłsudskiego warszawiacy wspólnie śpiewają piosenki powstańcze.

Szczególne muzeum

W 2004 roku, w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. Zlokalizowane jest w budynku dawnej elektrowni tramwajowej z 1908 roku. Ekspozycja jest świetna. Pozwala poznać wydarzenia z tamtych dni. Muzeum jest bardzo nowoczesne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii świat realny przeplata się z wirtualnym. Każdy może odczuć prawdziwą atmosferę powstania. Historię przedstawiono od okresu okupacji, poprzez utworzenie ośrodka władzy komunistycznej w Lublinie, aż po losy byłych powstańców czasach PRL. Na ścianach przy poszczególnych ekspozycjach wiszą kartki z kalendarza opisujące wydarzenia z danego dnia. W gablotach wystawiono opaski powstańcze z imionami i nazwiskami powstańców. W muzeum zdeponowano 1500 eksponatów i 1000 fotografii.

Dla najmłodszych

Dla dzieci przygotowano Salę Małego Powstańca. Można w niej wysłuchać piosenek powstańczych, wcielić się w rolę harcerzy lub sanitariuszek, oraz obejrzeć teatrzyk. Mogą zbudować barykadę i napisać list Poczty Polowej. Starsi mogą przejść makietą kanału.

Dookoła

Wokół muzeum, na wewnętrznej ścianie murów otaczających teren jest wystawa plenerowa. To prace wybitnych grafików. Mury mają długość 156 metrów. Wyryto na nich nazwiska tysięcy powstańców, którzy polegli w walkach. Na terenie zielonym jest fragment dawnego pomnika księcia Józefa Poniatowskiego. Stoi również obelisk ku czci adwokatów ? żołnierzy powstania.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 2 sierpnia 2017; Aktualizacja 10 sierpnia 2017;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij