Samsonów
Na gruzach wielkiego pieca

Fotografie ruin XIX-wiecznej huty, stojących w podkieleckim Samsonowie nad rzeką Bobrzą, ilustrują rozdziały podręczników opowiadające o rozwoju Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Dlatego nazwa tej niewielkiej miejscowości obiła się o uszy chyba każdego z nas.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Zuzanna Grabska
Samsonów. Na gruzach wielkiego pieca
Zbudowany przez Staszica zakład powstał w miejscu, gdzie żelazo produkowano od lat: wiadomo, że już w 1584 roku istniała tu kuźnica.
  • Samsonów. Na gruzach wielkiego pieca
  • Samsonów. Na gruzach wielkiego pieca
  • Samsonów. Na gruzach wielkiego pieca
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Fotografie ruin XIX-wiecznej huty, stojących w podkieleckim Samsonowie nad rzeką Bobrzą, ilustrują rozdziały podręczników opowiadające o rozwoju Staropolskiego Okręgu Przemysłowego na przedpolu Gór Świętokrzyskich. Dlatego nazwa tej niewielkiej miejscowości obiła się o uszy chyba każdego z nas.

W latach 1818-1822 hutę ?Józef?, niezwykle nowoczesny wtedy zakład (już w 1826 uruchomiono tu maszynę parową) wybudowano z inicjatywy Stanisława Staszica, człowieka niezwykle zasłużonego dla uprzemysłowienia Królestwa Polskiego. Stanowiła ważne ogniwo w łańcuchu zakładów metalurgicznych, powstających tu licznie w owym czasie. Huta pracowała przez pół wieku. Pożar wielkiego pieca w 1866 roku sprawił, że zakład popadł w ruinę. Pewności nie ma, ale istnieją podejrzenia, że podpalono go na zlecenie władz carskich, w odwecie za produkcję broni dla niedawno zduszonego powstania. Poprzedniego zresztą też. Huty nie odbudowano już nigdy. Ciągle jednak możemy oglądać pamiątki jej świetności: ruiny wielkiego pieca, wieży wyciągowej i hal produkcyjnych.

Zbudowany przez Staszica zakład powstał w miejscu, gdzie żelazo produkowano od lat: wiadomo, że już w 1584 roku istniała tu kuźnica. Na początku XVII w. biskupi krakowscy, którzy władali wówczas tą ziemią, sprowadzili hutników ze znaczącego ośrodka metalurgicznego w Europie ? włoskiego Bergamo. I to właśnie Włosi zbudowali pierwsze na ziemiach polskich wielkie piece. Ten w Smsonowie odpalono w 1641 roku (pierwszy powstał w Bobrzy, drugi w Cedzynie). Huta produkowała głównie na rzecz wojska ? w 1789 r. przejęło ją państwo.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 26 września 2010; Aktualizacja 31 marca 2012;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Zabytki Staropolskiego Zagłębia

Zabytki Staropolskiego Zagłębia

Stare fabryki, kuźnie, gwoździarnie, huty... Zabytki przez lata niedoceniane i niezauważane. Na przedpolu Gór Świętokrzyskich mamy prawdziwe skarby...

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij