Koszyce
Na starówce, czyli przy ulicy Głównej
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Najważniejszym miejscem starówki w słowackim mieście Koszyce (Košice) jest środkowa część przecinającej ją ulicy Głównej (Hlavná). Rozszerza się ona w tym miejscu i dwiema jezdniami obejmuje wrzecionowatą jak gdyby wysepkę, na której stoją najcenniejsze zabytki.
Przede wszystkim stoi tu piękna katedra św. Elżbiety, patronki miasta (napisałem o niej w odrębnym artykule). Po południowej stronie tej świątyni stoi inna perełka Koszyc: kaplica św. Michała. Wzniesiono ją w XIV w. w czystym stylu gotyckim jego szczytowego okresu. W przeszłości była kaplicą cmentarną ? otaczał ją cmentarz miejski z kostnicą. Dlatego jej patronem jest archanioł Michał, przewodnik dusz na drugi świat. Nad wejściem do umieszczony jest jego wyrzeźbiony wizerunek w trakcie ważenia dusz zmarłych.
Płyty nagrobne i figury woskowe
Natomiast po północnej stronie katedry, na placu koło wejścia do niej, wznosi się 45 ? metrowa dzwonnica zwana wieżą Urbana, z dzwonem o tym samym imieniu. Pod wezwaniem świętego ? opiekuna winogradników i winiarzy, czyli chrześcijańskiego następcy pogańskiego boga Bachusa. Pod jej arkadami znajduje się lapidarium płyt nagrobnych od wczesnego gotyku po okres baroku. Natomiast wewnątrz wieży mieści jedyne na Słowacji Muzeum Figur Woskowych.
Grające drzewo i grająca fontanna
Na północ od wieży Urbana rozciąga się niewielki park z Grającą Fontanną i Grającym Drzewem. Pierwsza latem tryska wodą w rytm muzyki, a wieczorami dodatkowo kolorowych świateł. Drugie zaś, to metalowa konstrukcja z 22 dzwonami urządzenia muzycznego ustawionego tu w 1997 roku. Przez słupy wody bijące z dziesiątków otworów fontanny i zamykające szpaler drzew, widać majestatyczny fronton i wejście Teatru Państwowego, eklektycznej budowli z roku 1899, z elementami neobarokowymi i secesyjnymi ? dzieła architekta Adolfa Langa. Ma ona ciekawe wnętrza, m.in. namalowane na suficie przez Peregrina Gasteba sceny z dramatów Szekspira. Gmach ten interesujący jest ze wszystkich stron, gdyż został ładnie wyeksponowany.
Dodaj komentarz