Ryga
Nieznane oblicza stolicy Łotwy
Ryga, mimo, że położona zaledwie kilka godzin drogi samochodem od granicy Polski, pozostaje wciąż miastem nieodkrytym. A stolica Łotwy może zaskakiwać – bogactwem atrakcji, pięknymi plażami, zielonymi parkami, wyjątkową kuchnią i doskonałą pogodą.
Z badań Instytutu Opinia24 wynika, że aż 55 proc. Polaków deklaruje chęć odwiedzenia jej w najbliższym czasie. Na co warto się przygotować, a którym mitom nie warto wierzyć?
Fakt nr 1: szybka podróż
Do Rygi można dotrzeć z wielu polskich miast samolotem (do Rygi regularnie kursują też tanie linie lotnicze). Jednak perspektywa podróży samochodem i pokonania po drodze innego kraju sprawia, że Łotwa może wydawać się odległa. Nic bardziej mylnego. Warszawę i Rygę dzieli zaledwie 667 km. To tylko o niecałe 30 km więcej niż Warszawę i Pragę, a ponad 100 km mniej niż Warszawę i Budapeszt.
Fakt nr 2: idealna pogoda
Latem w Rydze panują idealne warunki do zwiedzania i odpoczynku. Średnia temperatura waha się wtedy w przedziale od 20 do 25 st. C. W przeciwieństwie do południowej Europy, gdzie temperatura sięga nawet 50°C, turyści mogą wypoczywać w Rydze bez obaw o ekstremalne upały. Dzięki temu spacerowanie po zabytkowych uliczkach starego miasta, relaks w malowniczych parkach nad brzegiem Dźwiny czy odkrywanie lokalnych atrakcji jest prawdziwą przyjemnością. To też doskonały czas na wypoczynek na jednej z ryskich plaż Bolderāja, Vecāķi czy Mangaļsala oraz odwiedzanie licznych festiwali i wydarzeń na świeżym powietrzu. Również jesienią, czy zimą odwiedzenie rygi jest dobrym pomysłem, zwłaszcza że zimy są tu łagodne, z temperaturami wahającymi się od -5 do 0 st. C. Śnieg nadaje stalicy Łotwy urokliwego, zimowego charakteru, a miasto tętni wtedy życiem dzięki jarmarkom bożonarodzeniowym i zimowym festiwalom.
Fakt nr 3: miasto, które zwiedzisz na piechotę
Ryga, z populacją około 630 tys. mieszkańców, jest trzy razy mniejsza od Warszawy, ale kryje w sobie niezwykłą różnorodność. Dzięki swojej kompaktowości to jedna z niewielu stolic, którą z łatwością można zwiedzać na piechotę. Aż 25 proc. jej powierzchni stanowią parki, ogrody i tereny rekreacyjne, co czyni ją jedną z najbardziej zielonych stolic Europy.
Fakt nr 4: doskonała kuchnia
Lokalne specjały, takie jak tradycyjny chleb żytni, ryby z Bałtyku czy desery z żurawiną, zachwycą nawet najbardziej wymagających smakoszy. Miasto pełne jest urokliwych restauracji, kawiarni i targów, gdzie można spróbować zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych potraw.
Dodaj komentarz