Dyneburg
W stolicy Inflant Polskich, dziś Łatgalii
Łatgalia (Latgale) to licząca niespełna 400 tys. mieszkańców, jedna z czterech historycznych krain Łotwy położona na jej wschodzie i granicząca z Rosją, Białorusią i Litwą.
W średniowieczu podbita przez zakon rycerzy mieczowych, później część Inflant będących domeną Korony i Litwy, a od 1660 roku do rozbiorów w granicach I Rzeczypospolitej. Mieszkało tam sporo Polaków, stanowiących również współcześnie niewielką mniejszość.
Polskie ślady
Dawna Łatgalia (obecnie obszar Łatgalii i część regionu Vidzeme), pod panowaniem polskim, w XVI wieku nazywała się Księstwem Zadźwińskim (Ducatus Ultradunensis). W 1561 roku Łatgalia stała się częścią Polski, dlatego też, w przeciwieństwie do pozostałej części Łotwy, gdzie dominował luteranizm, powstała silna tradycja katolicka. Po wojnie polsko-szwedzkiej, Łatgalia pozostała w składzie Polski do 1772 r. W tym okresie region ten zaczęto nazywać Inflantami tudzież Inflantami Polskimi. Do dziś w Łatgalii zachowało się bogate dziedzictwo dawnej Polski, także współcześnie stanowiące integralną część kulturowej tożsamości tego regionu.
W carskiej twierdzy
Dyneburg (Daugavpils) to jedyna twierdza typu bastionu w Europie Wschodniej, która zachowała się w kształcie niemal niezmienionym od XIX w. To wybitny zespół budowli fortyfikacyjnych o łącznej powierzchni ponad 150 ha. Każdy szczegół twierdzy jest owocem doświadczenia najlepszych szkół architektonicznych carskiej Rosji i Europy. Do dziś zachowało się ok. 85 proc. pierwotnej substancji twierdzy. W ostatnich latach forteca przeszła szeroko zakrojone prace renowacyjne i dziś jest jednym z najpopularniejszych zabytków w Dyneburgu. Współcześnie mieści się tu centrum sztuki urodzonego w Dyneburgu światowej sławy malarza Marka Rothko, sala wystawowa „Biały Koń”, salon mebli i wnętrz „Vintage”, wystawa medycyny dawnej, Muzeum I Wojny Światowej, studio sitodruku, wystawa historycznych strojów „Skrzynia Wspomnień”, a także Centrum Kultury i Informacji Twierdzy Dyneburskiej, gdzie można zamówić wycieczkę z przewodnikiem.
W Polskich Inflantach
Miasto zostało założone w 1275 roku. Od roku 1667 Łatgalia (Województwo Inflanckie) była administracyjnie podzielona na 4 trakty (powiaty): dyneburski (Daugavpils), rzeżycki (Rēzekne), lucyński (Ludza) i marienhauski (Viļaka). Na czele traktów stali starostowie. Najwyższy rangą był starosta dyneburski, zwany nadstarostą. Inflanty miały własnego biskupa, najpierw z siedzibą w Dyneburgu, a następnie w Wilnie. Dzisiaj Dyneburg jest drugim co do wielkości miastem na Łotwie. Około 15 proc. mieszkańców ma pochodzenie polskie. Podczas wizyty w tym mieście w 2010 roku prezydent Bronisław Komorowski nazwał go stolicą Polaków na Łotwie.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
* więcej
Dodaj komentarz