Błaskowizna
Wieś nad jeziorem Hańcza

Błaskowizna to niewielka wieś na południowo-wschodnim brzegu jeziora najgłębszego w Polsce jeziora Hańcza. Ciągnie się wzdłuż jednej ulicy nad jego brzegiem aż do wypływu z jeziora rzeki Czarna Hańcza. Blisko stąd do przyrodniczych atrakcji.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Błaskowizna. Wieś nad jeziorem Hańcza
Wieś powstała w 1603 roku. Zasłynęła w czasach II wojny światowej. Niemcy zbudowali tu wielkie młyny do kruszenia kamieni z okolicznych głazowisk. Kruszywo wywożono specjalną kolejką przez Żytkiejmy do Gierłoży koło Kętrzyna na budowę słynnej kwatery Hitlera ? ?wilczego szańca?.
  • Błaskowizna. Wieś nad jeziorem Hańcza
  • Błaskowizna. Wieś nad jeziorem Hańcza
  • Błaskowizna. Wieś nad jeziorem Hańcza
  • Błaskowizna. Wieś nad jeziorem Hańcza
  • Błaskowizna. Wieś nad jeziorem Hańcza
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Błaskowizna to niewielka wieś na południowo-wschodnim brzegu jeziora Hańcza. Ciągnie się wzdłuż jednej ulicy nad jego brzegiem aż do wypływu z jeziora rzeki Czarna Hańcza. 

Wieś powstała w 1603 roku.  Zasłynęła w czasach  II wojny światowej. Niemcy zbudowali tu wielkie młyny do kruszenia kamieni z okolicznych głazowisk. Kruszywo wywożono specjalną kolejką przez Żytkiejmy do Gierłoży koło Kętrzyna na budowę słynnej kwatery Hitlera  ? ?wilczego szańca?.

Jezioro Hańcza jest najgłębszym w Polsce, a nawet w środkowej Europie. Jego głębokość w niektórych miejscach wynosi ok. 108 metrów. Jest długie na 5 kilometrów a szerokie na kilometr. Lustro wody znajduje się na wysokości 227 m n.p.m. Jego brzegi są na ogół strome i wysokie a linia brzegowa jest bardzo urozmaicona. Wiele tu zatoczek i półwyspów. Na brzegach znajdziemy sporo głazów różnej wielkości. Woda w jeziorze jest bardzo czysta i niemal przeźroczysta. Od 1963 roku jezioro jest rezerwatem krajobrazowo-wodnym. W 1974 roku Hańcza została wpisana na listę Projektu Aqua UNESCO.

Wieś Błaskowizna graniczy z wsią Bachanowo, gdzie znajduje się rezerwat Głazowisko Bachanowo. Wzdłuż rzeki Czarna Hańcza ciągnie się oz turtulski. Ozy są to wały lub ciągi wzgórz o stromych zboczach. Zbudowane są z piasków i żwirów. Wały te wytworzyły się poprzez działanie wód spływających krawędziami, tunelami i szczelinami lodowca. Oz turtulski biegnie dnem doliny Czarnej Hańczy. Ma około 3 km długości. Składa się z trzynastu pagórków o wysokości do 17 metrów. Znajduje się tutaj też piękna wisząca dolina Gaciska. Jest ona na wysokości 10 metrów ponad poziomem rzeki.

Warto wiedzieć

We wsi Błaskowizna jest dość dużo możliwości noclegowych a bliskość atrakcji przyrodniczych przyciąga tu turystów.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij