Smolniki
Na krawędzi pradoliny Szeszupy
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Smolniki to wieś przy północnej granicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jest malowniczo położona na wysokim płaskowyżu, na krawędzi pradoliny Szeszupy i otoczona jest lasami.
Założona została w XVII wieku. Pierwsze o niej wzmianki pochodzą z 1642 roku. Wieś należała wtedy do starostwa wiżajeńskiego w Puszczy Mareckiej. W latach 1659-64 była we władaniu wiżajeńskich plebanów. W 1824 roku zbudowano tu drewniany kościół. Spłonął on w 1973 roku. Na tym samym miejscu zbudowano obecny. Obok jest stary cmentarz i zabytkowa kaplica pochodzącą z przełomu XVIII i XIX wieku. Nazwa wsi wywodzi się od smolarzy, którzy w XVI wieku mieli tutaj swoje budy. Obecnie jest to wieś letniskowo-turystyczna. Znajdziemy tu węzeł szlaków pieszych i rowerowych. W szkole podstawowej jest izba regionalna, a w niej stare przedmioty codziennego użytku.
W Smolnikach są dwa punkty widokowe. Bardzo popularny jest punkt ?U Pana Tadeusza? ? tuż przed wjazdem do wsi. Jest tu zadaszona platforma na wysokości 70 metrów. Wstęp jest płatny. Przed wejściem na punkt widokowy znajduje się kasa, informacja turystyczna oraz sklepik z pamiątkami i wydawnictwami turystycznymi.
Z platformy rozciąga się fantastyczna panorama na zespół jezior kleszczowickich. Widać jeziora Kojle, Perty i Purwin. Wszystkie mają dobrze rozwiniętą linię brzegową i liczne zatoki oraz półwyspy. Otoczone są lasami, które rosną na piaszczystych kemowych wzgórzach. W oddali widać stożkowatą Górę Cisową, zwaną suwalską Fudżijamą. To właśnie tu Andrzej Wajda kręcił sceny do filmu ?Pan Tadeusz? a Tadeusz Konwicki film ?Dolina Issy?.
Warto wiedzieć
* Suwalski Park Krajobrazowy jest najstarszym tego typu. Został oficjalnie utworzony w 1976 roku, chociaż postulaty o ochronie tego obszaru pojawiały się już przed II wojną światową.
* Zasłużonymi postaciami w walce o ochronę przyrody Suwalszczyzny byli prof. Kazimierz Kulwieć, Antoni Patla i działacze suwalskiego PTTK i LOP.
* Pierwsze co się udało przeforsować to rezerwat ?Jezioro Hańcza? ? postał w 1963 roku, a w 1972 roku ? ?Głazowisko Bachanowo?.
* Na terenie SPK znajdują się 22 jeziora a największe i najgłębsze w Polsce to Jezioro Hańcza.
* Przez teren parku przepływają dwie rzeki. Są to Czarna Hańcza i Szeszupa. Nazwa tej drugiej oznacza w języku starolitewskim ?sześć rzek?.
Dodaj komentarz