Cisowa Góra
Najwyższa na Suwalszczyźnie

Zabezpieczoną schodkami oraz barierkami ścieżką wchodzimy na szczyt. Stąd roztacza się piękna panorama. Widoczne jest zagłębienie rzeczki Szeszupy. Jego dno pokrywają liczne jeziorka o pięknych barwach.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Cisowa Góra. Najwyższa na Suwalszczyźnie
Do niedawna góra była uważana za kem (stromy pagórek usypany przez lodowiec), ale ostatnie badania wykazały, że jest to morena czołowa o regularnym kształcie.
  • Cisowa Góra. Najwyższa na Suwalszczyźnie
  • Cisowa Góra. Najwyższa na Suwalszczyźnie
  • Cisowa Góra. Najwyższa na Suwalszczyźnie
  • Cisowa Góra. Najwyższa na Suwalszczyźnie
  • Cisowa Góra. Najwyższa na Suwalszczyźnie
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Cisowa Góra to wzniesienie w kształcie stożka koło wsi Gulbieniszki. Jej wysokość to 256 metrów n.p.m. Zwana też jest Górą Gulbieniską albo Górą Sypaną.

Tę ostatnią nazwę ludowa legenda łączy z leżącym u jej stóp jeziorem Kopanym. Według niej, góra została usypana z ziemi wydobywanej z miejsca w którym obecnie jest jezioro. Z kolei nazwę Cisowej Góry przyjęła od rosnącego kiedyś na niej potężnego cisa. Do niedawna góra była uważana za kem (stromy pagórek usypany przez lodowiec), ale ostatnie badania wykazały, że jest to morena czołowa o regularnym kształcie. Znajduje się ona na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Ze szczytu góry roztacza się piękna panorama. Widoczne jest zagłębienie rzeczki Szeszupy. Jej dno pokrywają liczne jeziorka o pięknych barwach. Wokół są łąki i torfowiska oraz wiele wzniesień.

Na Cisową Górę podchodzi się od parkingu. Polna droga prowadzi obok domostw do podstawy góry. Z daleka widoczny jest krzyż. Na dole są umieszczone tablice edukacyjne. Stąd wytyczoną ścieżka i zabezpieczoną schodkami oraz barierkami wchodzi się na szczyt. Tutaj jest wysoki drewniany krzyż a pod nim tablica upamiętniająca pobyt Jana Pawła II na Suwalszczyźnie w 1999 roku.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 16 maja 2011; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!