Tarnawa Wyżna
Torfowisko w Bieszczadach, nad Sanem
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jesteśmy w bieszczadzkim Worku, nad górnym Sanem, który stanowi tu granicę z Ukrainą, na terenie nieistniejącej już wsi Tarnawa Wyżna.
Mieszkańców wysiedlono stąd w 1946 r. do ZSRR, a zabudowania zniszczono. Rezerwat utworzono w 1976 r., ale dopiero niedawno udostępniono go publiczności, budując drewniane pomosty nad torfowiskiem.
Widokowo na parkingu
Rezerwat chroni torfowisko wysokie. To zbiorowisko roślin bagiennych, żyjących na trudno przepuszczalnym gruncie, na obszarze bezodpływowym, zasilanym przeważnie przez wody opadowe. W Tarnawie są dwa takie torfowiska, a punktem wyjściowym do nich jest spory parking z zadaszonymi miejscami odpoczynkowymi i tablicami informacyjnymi. Roztacza się z niego bardzo ładny widok na gniazdo Tarnicy, czyli grupę najwyższych bieszczadzkich szczytów. Choć samego najwyższego szczytu Tarnicy nie widać, ciekawie prezentuje się jej otoczenie: Wołowy Garb, Halicz, Kopa Bukowska, Krzemień, Bukowe Berdo. Do parkingu można dojechać przez Muczne i Tarnawę Niżną, zjeżdżając z bieszczadzkiej obwodnicy w Stuposianach.
Dwa torfowiska
Z dwu torfowisk mniejsze (ok. 6 ha) znajduje się na północ od parkingu, wejście na nie w rogu ogrodzenia. Jest w ogóle niezadrzewione, cały czas towarzyszy nam wspomniany widok. Poprowadzona po pomostach ścieżka tworzy pętlę. Większe torfowisko (ok. 20 ha) znajduje się na południe od parkingu, w odległości około 350 m. Ścieżka prowadzi najpierw przez łąkę, a potem po pomostach przez bór bagienny, z jednym z nielicznych w Bieszczadach naturalnym stanowiskiem sosny zwyczajnej, z domieszką brzozy i świerka. Wśród licznych gatunków bogatej flory bagiennej osobliwością jest rosiczka okrągłolistna. Rosną tu też borówka bagienna, brusznica, bażyna, żurawina, turzyca, wełnianka, bagno i wiele innych. Znaczne połacie zajmuje mszar, w którym – zgodnie z nazwą – dominują mchy.
Nieudana melioracja
W latach 70. i 80. ubiegłego wieku próbowano osuszyć torfowiska w związku z organizacją tu gospodarstw rolnych: najpierw Urzędu Rady Ministrów, potem Iglopolu. Pocięto torfowiska kanałami, założono dreny. Spowodowało to osuszenie terenu i zanik roślin bagiennych. Gospodarka rolna podupadła jednak w czasach kryzysu lat 80., aż wreszcie jej zaniechano. W 1999 roku włączono Tarnawę do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Teraz trwają próby przywrócenia okolicy pierwotnego charakteru.
Warto wiedzieć
* W 1927 roku torfowisko w Tarnawie zapaliło się od iskry lokomotywy. Pożar – niemożliwy do ugaszenia – tlił się przez 5 lat.
* Ponieważ rezerwat Tarnawa leży na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, należy kupić bilety wstępu. Sprzedaż prowadzi „Baza nad Roztokami” w Tarnawie Niżnej (po drodze).
Dodaj komentarz