Tarnawa Wyżna
Po kładkach przez torfowisko nad Sanem

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W Bieszczadach jest kilkanaście torfowisk. Kilka z nich jest dostępnych dla turystów. My zwiedzaliśmy torfowisko Tarnawa znajdujące się na terenie nieistniejącej już wsi Tarnawa Wyżna.
Dojechaliśmy tam drogą Tarnawa Niżna – Bukowiec. Tablica przy niej informuje że droga nie jest remontowana. Nie sposób było ominąć dziury. Droga wiedzie blisko granicy Polski i Ukrainy. Granicą jest tu San, który wije się jak wąż. Dwie części torfowiska rozdzielone są parkingiem i potokiem. Większa zajmuje obszar około 20 ha, a mniejsza ok. 6 ha. Z torfowisk roztacza się widok na Wołowy Garb (1248 m n.p.m.), Halicz (1333 m n.p.m.), Kopę Bukowską ( 1320 m n.p.m.) i Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.).
Parking w lipcu 2021 był darmowy, płaci się natomiast za wejście do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Bilety na ogół można kupić na parkingu, ale lepiej sprawdzić na stronie parku. www.bdpn.pl, gdzie także można je kupić. Parking mieści kilkanaście aut osobowych. Stoją przy nim tablice edukacyjne.
Dziedzictwo PRL
W czasach PRL bieszczadzkie torfowiska próbowano osuszyć kopiąc rowy melioracyjne. Tworzono tu wtedy wielkie fermy hodowlane. W roku 1975 powstało w Tarnawie Niżnej Gospodarstwo Urzędu Rady Ministrów. Planowano kompleksową melioracje torfowisk i podmokłych łąk. Prace nasiliły się w roku 1982 po przejęciu tych terenów przez przedsiębiorstwo rolno-przemysłowe Igloopol. Wykopano system rowów i założono liczne dreny ceramiczne w gruncie. Doprowadziło to do degradacji ekosystemów podmokłych. W roku 1991 zlikwidowano Igloopol, bo hodowla stała się nie opłacalna.
Dziś torfowiska doceniamy za kształtowanie mikroklimatu, bo gromadzą dużą ilość wody w niewielkiej powierzchni. Są one też siedliskiem rzadkich gatunków fauny i flory. Żyją tu motyle, ważki, chrząszcze, mrówki. Na obrzeżach gniazdują licznie ptaki, w miejscach podmokłych poluje zaskroniec a na kępach może wygrzewać się żmija zygzakowata. Na owocach z torfowisk żerują gryzonie i lisy.
Pod ochroną
Już od roku 1976 istniał rezerwat o powierzchni 34 ha. Wtedy jednak wprowadzono tylko zakaz zakładania rowów melioracyjnych na jego terenie. Nadal przy tym odwadniano tereny przylegające do torfowisk co prowadziło do ich degradacji.
W roku 1999 torfowiska Tarnawa zostały włączone do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Park rozpoczął badania nad ich stanem. Po pewnym czasie podjęto starania w celu rewaloryzacji ekosystemów bagiennych. Dla przywrócenia poziomu nawodnienia sprzed degradacji torfowisk stosuje się zastawki na rowach odwadniających. Powstałe w ten sposób niewielkie zbiorniki wodne podniosły poziom wód gruntowych. Zdemontowano też dreny odprowadzające wodę z otoczenia torfowisk.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- także o torfowisku Tarnawa w naszym portalu
- Bieszczadzki Park Narodowy
Dodaj komentarz