Złota Góra
Panorama spod pomnika

Ogromny pomnik stoi nadal. Poświęcony jest bojownikom ruchu oporu na Pomorzu w latach 1939-45, przede wszystkim organizacji „Gryf Pomorski”. Monument stanął tu w roku 1968. Z tego czasu jest też jego poetyka.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Zuzanna Grabska
Złota Góra. Panorama spod pomnika
Hmm... piękny może nie jest, ale też – na moje oko – nie ma w nim nic złego... Na pewno jest znakiem swoich czasów. A one też są potrzebne.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Złota Góra w gminie Kartuzy. To miejsce pamiętam z bardzo dawnego mojego pobytu na Kaszubach. Nie wiem, dlaczego było ważne, ale było. Zapamiętałam z tej pierwszej tu bytności ogromny pomnik przy parkingu. I truskawki.

Ogromny pomnik stoi nadal. Poświęcony jest  bojownikom ruchu oporu na Pomorzu  w latach 1939-45, przede wszystkim organizacji „Gryf Pomorski„. Monument stanął tu w roku 1968.  Z tego czasu jest też jego poetyka. Czytałam, że jakieś oszołomstwo chce zlikwidować ten pomnik, bo nie m w nim dość narodowych i religijnych  symboli… Hmm… piękny może nie jest, ale też – na moje oko – nie ma w nim nic złego… Na pewno jest znakiem swoich czasów. A one też są potrzebne.

Punkt widokowy

Złota Góra (po kaszubsku Złotô Góra) jest wzniesieniem o wysokości 235 m n. p. m. Znajduje się w paśmie morenowych Wzgórz Szymbarskich. Jest znanym punktem widokowym znajdującym się na tzw. Drodze Kaszubskiej, samochodowym szlaku turystycznym wytyczonym w latach 1965-67, czyli mniej więcej w czasie budowy monumentu.  Za nim zbudowana została specjalna platforma, z której można oglądać okolicę. Ze Złotej Góry rozciąga się piękny widok na jeziora Wielkie Brodno i Ostrzyckie oraz Wzgórza Szymbarskie z najwyższym szczytem na Niżu Środkowoeuropejskim – Wieżycą 329 m n. p. m. Widok opisano na stojącej na wysokiej i stromej skarpie tablicy, łatwo więc poznać, co jest co. A właściwie – co czym być powinno, bo Złota Góra zarosła mocno drzewami i widok nie jest tak rozległy jak na zdjęciu czy w opisach.

Unijne inwestycje

Z punktu widokowego na Złotej Górze widać doskonale położony nad wodą solidnych rozmiarów amfiteatr.  W 2010 roku otwarto tu zbudowane za unijne pieniądze Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu. Kompleks składa się z letniej sceny plenerowej z amfiteatrem oraz mariny żeglarskiej. Na bogato.

Święto truskawki

Okolice pomnika i punktu widokowego są także miejscem dorocznego święta – Truskawkobrania, które odbywa się na przełomie czerwca i lipca. To największa i najstarsza impreza plenerowa na Kaszubach.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 20 listopada 2012; Aktualizacja 13 kwietnia 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij