Kościerzyna
Stare pamiątki w młodym mieście

Kościerzyna jest podobno jedynym miastem w Europie, w którym w jednej parafii są dwa sanktuaria: Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin i Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej.
fot: Cezary Rudziński
Kościerzyna. Stare pamiątki w młodym mieście
Uwagę przyciąga ustawiona w rynku, odlana w brązie rzeźba Remusa Kaszubskiego, autora "Zwierciadła" i badacza regionu kaszubskiego. Ulubiony temat i tło dla fotografowania się.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Baner z napisem 800-lecie Parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie. 1210-2010 wisi nadal na jednym z budynków koło tej świątyni pomimo upływu ponad dwu lat od jubileuszu. I sugeruje, że trafiliśmy do miasta starego i zabytkowego.

W rzeczywistości najstarsze miejscowe zabytki liczą niespełna dwa wieki, chociaż kryją w sobie skarby o wiele starsze. Miasto to, po kaszubsku nazywane Kòscérzna, leży w południowej części Pojezierza Kaszubskiego. Po raz pierwszy wymienione zostało w dokumencie z 1284 r., a prawa miejskie uzyskało w 1398 r. Był to jednak przez kilka wieków, aż do XIX., tylko ośrodek regionu rolniczego. Nawet obecnie jako siedziba władz miasta gminy w woj. pomorskim o liczbie ludności zbliżającej się do 24 tysięcy, z jego niespełna 16 km kw. powierzchni 55 proc. zajmują użytki rolne, a 5% leśne. Trzy otaczające je jeziora: Gałęźne, KapliczneWierzysko oraz kilka położonych w pobliżu powodują, że jest to popularne na Kaszubach centrum turystyczne, a równocześnie pielgrzymkowe.

Królowa Rodzin, Królowa Anielska

Kościerzyna jest podobno jedynym miastem w Europie, w którym w jednej parafii są dwa sanktuaria: Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin i Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej. Większy i ciekawszy architektonicznie kościół p.w. Świętej Trójcy sprawia wrażenie, że jest o wiele starszy niż w rzeczywistości. Wrażenie to potęguje ustawiona w pobliżu jego makieta odlana w brązie. A takie zazwyczaj poświęcane są cennym zabytkom. Tymczasem ta świątynia w stylu neobarokowym na planie krzyża greckiego, z wieżyczką po jego środku, wzniesiona została w latach 1914-17 na miejscu wcześniejszych kościołów. I posiada sporo przeniesionych z nich cennych, znacznie starszych zabytków oraz wyposażenia.

Ołtarz główny pochodzi z I połowy XVII w. i wykonany został w stylu późnorenesansowym czy wczesnobarokowym. Pozostałe z XVIII w. Za najcenniejszy, a zarazem najstarszy zabytek w tej świątyni uważana jest późnogotycka rzeźba „Ukrzyżowanie” z 1503 roku znajdująca się w prawym ołtarzu bocznym. Młodszym, ale cennym, gdyż wykonany został częściowo ze srebra, a waży około 100 kg, jest tzw. ołtarz pielgrzymi w bocznej nawie. Według przekazów jego fundatorem był gen. Józef Wybicki urodzony w pobliskim Będominie. W ołtarzu tym znajduje się również jeden z dwu tutejszych „cudownych” obrazów – Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin. Jest to kopia z 1616 roku starej ikony datowanej podobno na IX w. W 1998 r. został on ukoronowany koronami papieskimi.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij