Morawski Kras
Pięć jaskiniowych kompleksów

Morawski Kras to kraina na północ od Brna w Czechach. Obejmuje powierzchnię około 100 km kw. W regionie tym znajduje ponad 1100 jaskiń. Obszar ten ze względu na zjawiska krasowe, faunę i florę podlega ścisłej ochronie.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Waldemar Rusek
Morawski Kras. Pięć jaskiniowych kompleksów
Nacieki tworzą się z węglanów wapnia, gliny, lodu, lawy, kryształów kalcytu czy soli. Powstają gdy woda skapuje ze sklepienia jaskini. Gdy odparowuje a nie odpływa to wytrąca się z niej węglan wapnia tworząc ciekawe kształty.

Zwiedzanie rozpoczyna się w portalu wejściowym Balcarowej Skały. Korytarzem schodzimy do komór z barwnymi naciekami stalagmitów. Mijamy komory zwane Rotundami Wilsona i Wielką Katedrę. Dalej są Galerie i Korytarz Przyrodniczy. Tu naciekowe ozdoby na ścianach i sufitach są bogate. Dalej jest Katedra Zagłady, Madonna i Kaktus.

Jaskinia Kateřinská

Znajduje się na początku Suchego Żlebu. Jest częścią starszej jaskini, o czym świadczą ślady po wodzie i jej działalności erozyjnej. W jaskini znaleziono duże ilości kości plejstoceńskich zwierząt, przede wszystkim niedźwiedzi. Wejściem jest portal, przez który wchodzi się do Hlavního Dómu, największej komory na Morawskim Krasie i największej podziemnej komory dostępnej dla zwiedzających w Czechach. Jej wymiary to długość 97 metrów, szerokość 44 metrów i wysokość 20 metrów. Komnata ta ma szczególną akustykę i odbywają się tu kilka razy w roku koncerty. Jest stąd przejście do Nowej Jaskini, gdzie jest barwnie podświetlona Czarownica i Bambusowy Lasek utworzony przez wysokie na kilkanaście metrów słupy stalagmitów. Jaskinia została udostępniona dla zwiedzających w roku 1910.

Jaskinie Sloupsko-Šošůvskie

To największe dostępne jaskinie w Republice Czeskiej. Oprócz korytarzy i sal ze stalagmitami i stalaktytami zwiedzający mogą podziwiać głębokie przepaście na dwóch pietrach. Częścią dwóch tras zwiedzania jest stanowisko archeologiczne. Komora nazwana Jaskinią Eliščina ma świetną akustykę i tu mają miejsce koncerty muzyki kameralnej. Walory akustyki są przedstawiane zwiedzającym za pomocą fragmentu nagrania.

Dalej dochodzimy do Starych Skał i przez portal dochodzimy do głębokiej na 65 m Przepaści Stupňovitá i Przepaści Kolmá. Przepaść Nagelova jest dostępna poprzez dwa mostki. Od stropu do powierzchni Sloupského Potoku w dolnych piętrach jej głębokość wynosi około 90 metrów a jej rozmiary zaliczają ją do największych podziemnych przepaści w Czechach. Finałem zwiedzania jest Czarna Przepaść, która sięga lustra Sloupského Potoku na głębokości 70 metrów. Jaskinia Eliščina została odkryta w roku 1879 a udostępniona zwiedzającym w roku 1881.

Jaskinia Výpustek

Znajduje się w środkowej części Morawskiego Krasu. Labirynt tuneli należał do największych na Morawach. W XX w. jaskinia była zamknięta dla zwiedzających, bo znajdowały się tu duże złoża fosfatów z których wytwarzano nawozy. Stała się miejscem intensywnego wydobycia, w trakcie którego została podwyższona i poszerzona. W roku 1936 wojsko rozpoczęło tu budowę składu amunicji. Składu nigdy nie ukończono.

W roku 1944 w Jaskini Výpustek wybudowano podziemną wytwórnię zakładu „Flugmotorenwerke Ostmark“ którego specjalnością była produkcja silników samolotowych. Po wojnie, w latach 60., ustawiono tu stanowisko dowództwa wojskowego, które istniało do roku 2001 i było ściśle tajne. We wrześniu 2005 roku państwo przejęło od armii obiekt oraz 4 ha gruntu w Morawskim Krasie niedaleko gminy Křtiny, wraz z rozległym systemem jaskiniowym. W Kompleksie o długości 170 metrów na terenie jaskini Výpustek są sypialnie, pokoje narad, filtry powietrza i agregaty do produkcji prądu. Częścią trasy turystycznej jest zwiedzanie ściśle tajnych w przeszłości, wojskowych, podziemnym schronów przeciw atomowych.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 19 maja 2021; Aktualizacja 28 maja 2021;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij