Ostrawa
Wielki Świat Techniki
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W pokrytych szklanymi taflami ścianach długiego na dziesiątki metrów, jednopiętrowego nowoczesnego budynku odbijają się, jak w lustrze, stalowe konstrukcje dawnej huty żelaza ?Vitkovice? w Ostrawie.
To chyba niezamierzony kontrast, a zarazem symbol. Z jednej strony stoi ogromny poindustrialny kompleks z XIX-XX wieku. Z drugiej, za tą szklaną fasadą, coś z XXI wieku. Wielki Świat Techniki, nazywany też po angielsku Science and Technology Center, w skrócie STC. Obchodzi on właśnie trzy lata działalności, którą rozpoczął oficjalnie 26 września 2012 roku.
Surowo nakazane dotykanie eksponatów
Główne hasło Świata Techniki brzmi ?Dotykanie eksponatów jest surowo nakazane?. Wielki Świat Techniki podzielony jest na cztery mniejsze ?światy? w zależności od wieku i zainteresowań zwiedzających go. Jest więc Dziecięcy Świat dla 2-6?latków. Z wszystkimi urządzeniami dostosowanymi do ich wzrostu i ulubionych zabaw. Dla zainteresowanych matematyką, chemią i fizyką w zabawnym świetle jest Świat Nauki i Wynalazków. Przedstawiony jest w nim innowacyjny potencjał takich obszarów jak nowe materiały, nanotechnologie i najnowocześniejsze technologie medyczne. Świat Cywilizacji umożliwia spojrzenie z innej perspektywy na nasze czynności dnia codziennego. Można w nim poznać głębiej infrastrukturę miasta, zalety globalizacji, komunikować się ze zwiedzającymi podobne scence center w innych krajach. Największy jest Świat Natury. Pozwala on poznawać i uczyć się wiele nowego z dziedziny fauny, flory i kosmosu, a nawet, jak zapewniają pracujący w nim animatorzy, własnej duszy. Jego częścią jest również rozległy ogród, w którym można usiąść np. na starym, stuletnim pniu drzewa, odpocząć i wchłonąć świeżo nabytą wiedzę.
Warto wiedzieć
Świat Techniki odwiedza około 5 mln turystów rocznie. Słynne na świecie jest również z tego, że to w nim kręcono film ?Noc w muzeum?. Jest tu również największe niekomercyjne kino 3D w Czechach z filmami przyrodniczymi i popularno-technicznymi, a także Teatr Wiedzy.
Dodaj komentarz