Náchod
Niezwykły kościół na środku rynku
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Już ponad osiem wieków środek rynku w 20-tysięcznym miasteczku Náchod na Pograniczu Kłodzkim (Kladské Pomezí) zajmuje kościół pw. św. Wawrzyńca. Dosyć niezwykły, także ze względu na miejsce przeznaczane w starych miastach Czech zwykle na ratusz.
Wzniesiono go, jako kamienny gotycki, w roku 1310, w centralnym miejscu miasteczka w kotlinie u podnóża zamku stojącego na wysokiej skale nad rzeką Metują, dopływem Łaby. Nie udało mi się znaleźć informacji, czy był w tym miejscu pierwszym, ale chociażby daty wskazują, że musiał mieć, zapewne drewnianego, poprzednika. Náchod po raz pierwszy wzmiankowany był bowiem już w roku 1254.
Wieże Adam i Ewa
Świątynia została farą w roku 1355. Obecnie jest także kościołem dziekańskim. Podobnie jak większość starych świątyń trawiły ją pożary, największy w roku 1570. Z dawniejszych czasów zachowało się prezbiterium z wąskimi strzelistymi oknami, krzyżowe sklepienia i kilka innych elementów oraz częściowo mury nawy. Początkowo kościół miał tylko jedną wieżę, po północno-wschodniej stronie prezbiterium. Drugą, bliźniaczą, dobudowano symetrycznie po południowo-wschodniej stronie w połowie XVI w.
Obie są niezwykłe masywne, wzniesione na planach kwadratów. Starszą nazywają Adam, tę młodszą Ewa, czyli zgodnie z biblijną chronologią pojawienia się „naszych prarodziców” na świecie. Od wysokości skraju dachu nawy nałożone są na nie i wystające poza zarys dolnych części murów sześciany, z okienkami zamkniętymi od wewnątrz okiennicami, całe obite pionowymi deskami. Na tych sześcianach w XVI w. ustawiono identyczne hełmy. Cebulaste, z latarniami zakończonymi mniejszymi „cebulkami” i krzyżami. I pokryte drewnianymi gontami. Obecny kształt otrzymały one jednak dopiero w XVIII w.
Renesans i barok
W każdej z tych wież wisi dzwon, przy czym w „Adamie” większy, nazywany „Święta Maria” (Svatá Maria) ma średnicę 143 cm i waży 3 tony. Po wspomnianym pożarze na polecenie żony ówczesnego właściciela zamku i miasta, Hedviki Smiřickej (Jadwigi Smirzyckiej), włoski architekt Baltazar Vlach przebudował nawę w stylu renesansu. Dokonał też innych zmian. W wieku XVII kościół zmodernizowano w stylu baroku. Niezwykłość wnętrza polega na tym, że jest ono jednonawowe, ale lewy, od strony wejścia, rząd drewnianych ław stoi w podcieniu z kolumnami. Przy czym zaczyna się ono pod chórem z organami, skręcając następnie pod kątem prostym.
Miasto Náchod założone było w I połowie XIII w. przez rycerza Hrona z rodu Načeradiców .
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1254 .
Miasto Náchod rozpościera się na wysokości 346 m nad poziomem morza ,
na obu brzegach rzeki Mętują i stanowi miejską strefę zabytkową .
Czeskie strony nie wspominają czy przed tym murowanym kościołem był jakiś drewniany .
Ratusz został zbudowany dopiero w latach 1902 – 1904 w stylu noworenasansowym .
Na drugim zdjęciu , z lewej strony , autor pokazał część ratusza .
Nad miastem , na wzgórzu , stoi zamek .
Stamtąd jest przepiękny widok na miasto i rynek co widać na moim zdjęciu .
https://www.mestonachod.cz/pl/