Trutnov
Dziesięć ołtarzy miejscowej fary
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dominantą miasta Trutnov w kraju (województwie) hradeckim w północnych Czechach, w pobliżu granicy z Polską, jest 64-metrowa wieża kościoła p.w. Narodzenia NMP, z cebulastym hełmem z latarnią i szpiczastym zakończeniem z krzyżem.
Kościół ten jest jednym z trzech parafialnych w tym nieco ponad 30-tysięcznym mieście, z bogatą historią, ciekawymi zabytkami. Poza nim na historycznej starówce są tu jeszcze dwa kościoły – parafii. Św. Wacława w Górnym Starym Mieście i św. Apostołów Piotra i Pawła w dzielnicy Pořiči.
Klucze w… centrum informacji turystycznej
Świątynia katolicka Narodzenia NMP jest w dni powszednie zamknięta poza godzinami mszy. Ściślej chyba od godz. ósmej otwierane są, do 18, drzwi obu wejść, ale za nimi bardzo ciekawe wnętrze można oglądać tylko przez kraty. Okazało się jednak, że klucz do nich znajduje się w pobliskim centrum informacji w rynku – na placu Karkonosza i jedna z jego pracownic umożliwia zwiedzanie świątyni. Szkoda, że nie ma na ten temat żadnej informacji na drzwiach, czy w otwartej kruchcie, przynajmniej ja takiej nie zauważyłem, chociaż o samym kościele jest sporo. Przy czym równolegle w trzech językach: czeskim, polskim i niemieckim.
Wiele ciekawego na jego temat znalazłem też w bezpłatnym przewodniku „Zabytki Ziemi Trutnowskiej. Wybór z historii architektury dla ciekawskich turystów”. Wydanym przy wsparciu funduszy unijnych w 2015 roku. Zawierającym więcej informacji niż jednostronicowa w kościelnej kruchcie, chociaż obie się uzupełniają, pisząc o tym kościele korzystam z obu, poza własnymi wrażeniami, obserwacjami i zrobionymi zdjęciami.
Nowy styl i lokalizacja
Obecna świątynia zbudowana została w stylu późnego baroku w dwu etapach, w latach 1755-69 i 1776-82. Przerwa wynikła z trwającej w tym czasie wojny siedmioletniej. Zaś wzniesienie nowego kościoła na Starym Mieście, okazało się konieczne po doszczętnym spaleniu w roku 1745, wraz z miastem, poprzedniej, starej, gotyckiej fary. Tak gruntownie, że jej mury nie nadawały się do odbudowy. Nową, obecną, usytuowano około stu metrów bliżej rynku, w pobliżu dawnego zamku. A na miejscu ruin poprzedniej stanął znacznie później obecny urząd miasta. Świątynia na planie prostokąta o rozmiarach 35 na 25 metrów, z zaokrąglonymi narożami, była dziełem budowniczego, mistrza Leopolda Niedereckera.
Ma ona jedną wieżę, zaś jednonawowe, ale z bocznymi niszami – kaplicami między potężnymi filarami po obu stronach dla ołtarzy, wnętrze barokowe, rokokowe i klasycystyczne. Ołtarzy jest aż dziesięć. Główny, z roku 1784, jest dziełem miejscowych snycerzy, a wypełnia go przede wszystkim obraz przedstawiający Narodzenie Najświętszej Marii Panny namalowany przez praskiego artystę Jana Quirina Jahna. Przed nim, trochę poniżej, stoi na tabernakulum biała rzeźba Madonny w koronie i z Dzieciątkiem. A po jej obu stronach złocone figury apostołów św. św. Piotra i Pawła oraz czterech ojców Kościoła: Ambrożego, Grzegorza, Hieronima i Augustyna.
Dodaj komentarz