Lipnica Murowana
Gotycki kościół św. Andrzeja
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Lipnica Murowana słynie przede wszystkim z gotyckiego, drewnianego kościółka p.w. św. Leonarda, jednego ze znajdujących się na Liście Dziedzictwa UNESCO. Poza nim znajdują się w niej dwa inne, murowane kościoły, oba zabytkowe, chociaż z różnych okresów.
Starszym jest parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła erygowany przez króla Kazimierza Wielkiego 1 lipca 1363 roku. Potwierdza to zachowany do naszych czasów dokument. I pomimo wielokrotnych pożarów oraz zniszczeń, m.in. podczas szwedzkiego potopu, zachował on pierwotną gotycką formę. Chociaż wewnątrz śladów gotyku jest już niewiele.
Ciekawe dzieje świątyni
Kościół zbudowano na planie krzyża, którego bocznymi ramionami są kaplice odchodzące od nawy i prezbiterium. Stoi on w pobliżu tutejszego dużego rynku, na nadrzecznej skarpie i przy drodze na cmentarz za rzeką, którego dominantą jest wspomniany kościółek św. Leonarda. Pięknie pomalowany jest na kremowo, zbudowany z piaskowca, z ponad 30-metrowej wysokości wieżą na planie kwadratu, z zegarami na wszystkie strony świata.
Spiczasty dach kryty jest obecnie, podobnie jak nawa, czerwoną dachówką. W miejscu łączenia się nawy z prezbiterium stoi niewielka sygnaturka. Fasadę, w której jest wejście z czarną bramą z kutego żelaza, wykonano z nieregularnych brył piaskowca. Dodam, że mury świątyni są solidne, w najgrubszym miejscu mają 2,8 metra grubości. Ostatnią renowację świątyni wykonano w latach 2008-11.
Chrzcielnica św. Szymona
Parafianie zawsze dbali o swoją świątynię. Jednym z ostatnich tego przykładów było ufundowanie po wojnie dwu małych dzwonów, w miejsce zabytkowych, zrabowanych i wywiezionych przez niemieckich okupantów. Natomiast największy z obecnie znajdujących się w dzwonnicy i nazwany „Maria” ofiarował prezydent RP Lech Kaczyński w marcu 2010 r. We wnętrzu kościoła znajduje się sporo zabytkowych i cennych elementów jego wyposażenia. Już w przedsionku należy do nich gotycka chrzcielnica z XIV w. obecnie służąca jako naczynie na wodę święconą.
To w niej m.in. ochrzczono, urodzonego tu św. Szymona (z Lipnicy, 1435-82, polskiego bernardyna), którego sanktuarium i kościół pod jego wezwaniem jest trzecią miejscową świątynią. Z pierwotnego wyposażenia gotyckiego zachował się też ostrołukowy wykrój tęczy oddzielającej nawę od prezbiterium. Znajdujący się w niej krucyfiks pochodzi z XVII w.
Piękna Madonna – dar Kazimierza Wielkiego
Największym skarbem świątyni, a zarazem jednym z najcenniejszych małopolskiej sztuki sakralnej, jest jednak drewniana figura Pięknej Madonny z Dzieciątkiem, ofiarowana w roku 1370 lipnickiej farze przez króla Kazimierza Wielkiego tuż przed jego śmiercią. Jest ona starsza, niż większość polskich słynnych gotyckich Pięknych Madonn.
Dodaj komentarz