Kuks
Uzdrowisko dawne i współczesne
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Stoję na niższym, lewym brzegu Łaby, przy reprezentacyjnych, kamiennych schodach prowadzących do, również kamiennego, mostu przez rzekę… Prowadzi on do dawnego kompleksu szpitalno-klasztornego z kościołem, stojącego na skraju wyższej, nadrzecznej skarpy na brzegu prawym.
I trudno mi uwierzyć, że trzy wieki temu niewielki dziś Kuks był jednym z trzech najsłynniejszych europejskich uzdrowisk, obok Akwizgranu i Baden Baden. W jego dalekim cieniu pozostawały największe dziś i najbardziej znane spośród czeskich, Karlowe Wary.
Wieś uzdrowiskowa w pobliżu naszej granicy
Potrzeba również sporej wyobraźni aby przedstawić sobie, że Łaba tu, na 48 kilometrze od jej źródeł, przypominająca wielkością i szerokością kanał melioracyjny, potrafiła w 1740 roku tak wezbrać, że powódź spowodowała zniszczenia, które oznaczały kres kurortu Kuks. Rzeka zalała źródła wód mineralnych, zniosła lub zrujnowała większość obiektów uzdrowiska. Resztki pałacu przetrwały do pożaru w 1896 roku, po którym je rozebrano. Zachowała się część budynków wykorzystywanych ostatnio jako domy uzdrowiskowe i gospoda. I niemal wszystko na wyższym, prawym brzegu rzeki. Kuks jest obecnie wsią, która liczy tylko nieco ponad 250 stałych mieszkańców. Położona jest w północno-wschodnich Czechach, w połowie drogi między miastami: Jaromi?ř i Dvůr Králové oraz około 30 km od granicy z Polską.
Do zdroju
Droga od parkingu do części uzdrowiskowej, bo Kuks ponownie jest od niedawna uzdrowiskiem, prowadzi między drewnianymi domami, stojącymi tu od początku XVIII wieku. Wówczas mieszkali w niej lokaje, kucharze, służący oraz inni pracownicy. Wielka rewaloryzacja tutejszych zabytków przeprowadzona w latach 2010-15 spowodowała, że ta dawna perła czeskiego baroku przyciąga coraz liczniejszych turystów i kuracjuszy. A ma czym!
Dodaj komentarz