Podgorica
Katedra dla całej Czarnogóry

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Podgoricy to piękna budowla. Jest też najpopularniejszą świątynią w mieście.
Czarnogóra to jeden z najmniejszych krajów europejskich. Zarazem należy do tych najpiękniejszych. W 2006 roku za sprawą polityki wielkich mocarstw, kraj ten został oderwany od wielkiej Serbii. Państwo ma niewielu mieszkańców, bo niespełna 700 tysięcy. Podgorica została jego stolicą. Jako jedyna stolica europejska nie miała katedry. W czasach niepokoju postanowiono zacząć budowę cerkwi. Był to rok 1993. Wyświęcono ją w 2013 roku. Cerkiew stała się czarnogórskim soborem. To katedra metropolity Czarnogóry i Przymorza Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Sobór w Podgoricy jest drugim co do wielkości na Bałkanach, po soborze św. Sawy w Belgradzie. Zlokalizowany jest w centrum miasta, przy miasteczku akademickim. Otaczają go szklane biurowce i pasaże handlowe. Ogromny plac przed budowlą pomieści wielu wiernych. Wnętrze jest przestrzenne i tonie w kolorach.
Spotkanie sponsorów
2 listopada 1993 roku na placu cerkiewnym ustawiono setki samochodów. Ich właściciele to Czarnogórcy którzy przybyli na spotkanie. Odbywało się ono w dolnej części cerkwi, która już została zbudowana. Przybył metropolita Amfilohijem, byli ludzie nauki, kultury i polityki, duchowni i mnisi. To było pierwsze takie wielkie spotkanie ze sponsorami. Odbywało się bardzo uroczyście, ubarwiał je chór śpiewający pieśni religijne i patriotyczne.Spotkanie zorganizowano w celu pozyskania funduszy, których zabrakło. Zaplanowano że polichromię w podgorickim soborze będzie robił artysta z Mińska, Wiktor Downar. Nie było jednak czym zapłacić…
Cerkiew wygląda jak potężna rzeźba
W dole składa się z potężnych białych bloków skalnych. Wyżej są misterne formy i delikatne płaskorzeźby pokrywające budynek z każdej strony. Prace te wykonują rzeźbiarze z jednej serbskiej rodziny. Pracują przez trzy lata a biorą bardzo niewielkie opłaty, bo traktują pracę jako dar dla cerkwi. Cerkiew ozdobiona jest siedmioma krzyżami. Ma też siedemnaście dzwonów, w tym jeden największy na Bałkanach, ważący 11 ton. Autorem projektu tej cerkwi był Ivan Popovič, ale zmarł przedwcześnie. Dzieło dokończył jego brat Svetislav Popovič, profesor architektury.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Dodaj komentarz