Szczecin
Pola aniołków na Cmentarzu Centralnym
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Idąc przez Cmentarz Centralny trudno nie zauważyć dziecięcych kwater. Odróżniają się. Małe groby, niewielkie pomniki, często tylko krzyże – z metalu, z drewna, zatknięte w małym kurhanie.
Cmentarz Centralny w Szczecinie ma kilka odrębnych kwater dla tych najmniejszych – dla tych, których życie trwało tylko mgnienie, maluszków. Na tabliczkach i pomnikach najczęściej spotykane epitafium: Powiększył(a) grono aniołków jest trochę surowe. Spij aniołku ma więcej ciepła i uczucia. Nie ujmują powagi imiona podane zdrobniale ponad – jakże często jedną datą z gwiazdką i krzyżem. Są groby bezimienne, na których krzyż stracił tabliczkę, czas zatarł napisy, drewniany pochylił się, spróchniał. W czasie Święta Zmarłych i na nich stawia się świeczkę.
Dziecięce pomniki mają różne kształty. Częstym jest serce i można to rozumieć również przenośnie, jako powód, który sprawił, że małe serduszko przestało bić. Miś, nie mająca konkurencji zabawka, pojawia się wykuty w kamieniu. Pluszowy niedźwiadek, położony na grobie, przywołuje odwieczny zwyczaj wyposażania zmarłych w przedmioty codziennego użytku. Najczęściej zdobi groby anioł.
Anioł, symbol nieskazitelności i niewinności, cechy należne malutkim dzieciom. Dziecięce kwatery to pola aniołków na nich spoczywających. Aniołki zadumane, płaczące, ale i śpiące w muszli utworzonej ich skrzydłami. Są aniołki wyryte w kamieniu, w płaskorzeźbie. Przycupnęły na grobach figurki anielskich dzieci.
Dodaj komentarz