Cinandali
Polsza to nasz drug…

Tu spotkał mnie jeden z wielu przykładów gruzińskiej życzliwości dla gości, zwłaszcza Polaków. Gdy gospodarze dowiadywali się skąd jesteśmy, prawie zawsze padało po rosyjsku: Polsza to nasz drug (przyjaciel).
Tagi:
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Cinandali. Polsza to nasz drug…
A skoro o polonikach mowa, to dodam, że w zespole pałacowym jest dosyć sławna winoteka. Kachetia bowiem, w której leży Cinandali, to najsławniejszy region winiarski kraju.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Tu spotkał mnie jeden z wielu przykładów gruzińskiej życzliwości dla gości, zwłaszcza Polaków. Gdy gospodarze dowiadywali się skąd jesteśmy ? a różnych przypadkowych spotkań było wiele ? prawie zawsze padało po rosyjsku: Polsza to nasz drug (przyjaciel).

Niekiedy te przejawy życzliwości były argumentowane w sposób wręcz zaskakujący. Podczas zwiedzania w Cinandali pałacyku ? muzeum Aleksandra Czawczawadze, gruzińskiego poety ? romantyka, ziemianina i… generała, w którym gościli m.in. Aleksander Puszkin i Aleksander Gribojedow, okazało się, że fotografowanie, nawet bez flesza, jest wzbronione.

Gdy próbowaliśmy protestować, wyszedł do nas dyrektor. A jak dowiedział się, że przyjechaliśmy z Polski wyraził zgodę na fotografowanie. Z argumentem, po usłyszeniu którego wręcz oniemieliśmy. Powiedział on dosłownie: po polskim powstaniu w 1831 roku, w roku następnym było powstanie w Gruzji, w którym uczestniczyli też Polacy. Więc jesteśmy przyjaciółmi, wszystko wam wolno, nawet zagrać na zabytkowym fortepianie.

A skoro o polonikach mowa, to dodam, że w zespole pałacowym jest dosyć sławna winoteka. Kachetia bowiem, w której leży Cinandali, to najsławniejszy region winiarski kraju. A w winotece najstarszym trunkiem ?  przedmiotem dumy okazał się… polski miód pitny z 1814 roku!

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 22 marca 2011; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
 

Komentarze zamknięte.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij