Luksemburg
Ratusz na placu Wilhelma

Obok fontanny stoi neoklasyczny, niewysoki, bo dwukondygnacyjny, budynek „Hotel de Ville”. Przed nim na postumentach znajduje się para miedzianych lwów. Ten budynek to ratusz. Zupełnie on inny od ratuszy, jakie się ogląda w różnych miastach.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Luksemburg. Ratusz na placu Wilhelma
Budowa rozpoczęła się w 1830 roku z materiałów pozostałych po zabudowaniach klasztoru. Budowa została ukończona w 1838 roku i po raz pierwszy tego roku zgromadziła się tutaj Rada Miasta.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na placu Guillaume II (Wilhelma II ) centralne miejsce zajmuje pomnik tego króla. Na wysokim postumencie stanął koń, a na nim postać władcy. Znajdziemy tu też białą fontannę na której umieszczona jest kamea przedstawiająca Mighela Rodange’a.  To luksemburski poeta, żyjącym w XIX wieku.

Obok fontanny stoi neoklasyczny, niewysoki, bo dwukondygnacyjny, budynek „Hotel de Ville”. Przed nim na postumentach znajduje się para miedzianych lwów.

Ten budynek to ratusz miasta Luksemburg. Zupełnie on inny od ratuszy, jakie się ogląda w różnych miastach. Do 1795 roku w tym miejscu stał klasztor franciszkanów. Po ich odejściu z miasta, w miejscu klasztoru postanowiono zbudować ratusz. Budowa rozpoczęła się w 1830 roku z materiałów pozostałych po zabudowaniach klasztoru. Budowa została ukończona w 1838 roku i po raz pierwszy tego roku zgromadziła się tutaj Rada Miasta.

Ze względu na trwającą rewolucję belgijską ratusz nie mógł być uroczyście otwarty przez króla – wielkiego księcia. Oficjalne otwarcie nastąpiło 15 lipca 1844 roku. Tego dnia również było odsłonięcie pomnika Guillaume II (Wilhelma II). W 1848 roku Urząd Miasta Luksemburg zebrał się na  inauguracyjne posiedzenie.

Do 1938 roku budynek nie był remontowany. W czasie II wojny światowej ratusz został zajęty przez okupanta i dość mocno zniszczony. Dopiero po wojnie, w 1952 roku odbyło się tu pierwsze posiedzenie Wysokiej Komisji Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Warto wiedzieć

Z placu Guillaume II przechodzi się wąskim pasażem na plac Place ďArmes. Stoi tu ładny Palais Municipal. Pałac został zbudowany na początku XX wieku jako nowy budynek administracyjny. Mieścił biura, recepcję i kilka pokoi gościnnych. Obecnie jest miejscem organizacji  imprez kulturalnych i państwowych. Na placu jest scena, na której odbywają się koncerty. Wokół zachęcają do odpoczynku liczne kawiarenki. W soboty plac zamienia się w pchli targ.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 28 kwietnia 2011; Aktualizacja 16 kwietnia 2021;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij