Luksemburg
Czarna katedra Notre Dame

Katedrę postawili w latach 1613-21 jezuici jako kościół dla prowadzonej przez nich od 1603 roku szkoły. Jest w stylu późnogotyckim, ale posiada też elementy holenderskiego renesansu i wczesnego baroku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Luksemburg. Czarna katedra Notre Dame
Front jest bogato zdobiony rzeźbami. W 1621 roku kościół został poświęcony Matce Boskiej Niepokalanego Poczęcia.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Widoczna z daleka czarna wieża kościelna to część katedry Notre Dame, która znajduje się w centrum miasta Luksemburg, stolicy księstwa o tej samej nazwie. Główne wejście do niej znajdziemy przy Place de la Constitution. 

Katedrę postawili w latach 1613-21 jezuici jako kościół dla prowadzonej przez nich od 1603 roku szkoły. Jest w stylu późnogotyckim, ale posiada też elementy holenderskiego renesansu i wczesnego baroku. Front jest bogato zdobiony rzeźbami. W 1621 roku kościół został poświęcony Matce Boskiej Niepokalanego Poczęcia.

W 1773 roku jezuici opuścili miasto, a świątynia za sprawą cesarzowej Marii Teresy stała się kościołem parafialnym. Nosiła wtedy wezwanie  św. Mikołaja i św. Teresy. Podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej miasto zostało zajęte przez wojsko, a kościół otrzymał nazwę św. Piotra. Do rangi katedry Notre Dame został podniesiony przez papieża Piusa IX w 1870 roku. Dziesięć lat później zaczęto go przebudowywać. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1935-38. W tym czasie do nawy dodano transept i prezbiterium w stylu art déco.

Katedra jest świątynią trójnawową. Największą świętością jest tu XVII wieczna figura Madonny z Dzieciątkiem – Pocieszycielki strapionych. Figura wyrzeźbiona jest w drewnie lipowym. Przepiękny portyk wykonany jest w stylu barokowym. W tylnej części nawy jest alabastrowa dekoracja z girlandami i aniołami, którą wykonał w 1622 roku Daniel Müller, rzeźbiarz z Saksonii. W katedrze znajdują się cenne barokowe organy.

W krypcie, w okratowanej kaplicy, znajdują się grobowce książąt. Jest tu między innymi barokowy sarkofag Jana I Ślepego, który poległ w bitwie pod Crécy w 1346 roku. Jan I Ślepy jako Jan Luksemburski był koronowanym tytularnym królem Polski w latach 1310-35. Nie był on jednak uznawany przez Władysława Łokietka ani Kazimierza Wielkiego. Kiedy Jan Luksemburski stracił Kraków, zawarł przymierze z zakonem krzyżackim i w 1330 roku nadał mu Ziemię Kujawską.

Warto wiedzieć

Place de la Constitution, skąd wchodzimy do katedry,  znajduje się w miejscu zburzonego bastionu. Na tym placu stoi pomnik Gëlle Fra. Jest on poświęcony luksemburskim żołnierzom, którzy zginęli podczas wszystkich wojen. Pierwszy monument wzniesiono w 1923 roku upamiętniając żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Na wysokiej kolumnie była postać kobiety w zwiewnej sukience, trzymająca w dłoniach wieniec laurowy. U stóp kolumny znajdowały się dwie postacie żołnierzy. Postać „kobiety” nie podobała się wielu luksemburczykom, ponieważ pomnik był naprzeciw katedry. W czasie II wojny światowej został zniszczony przez Niemców. Po wojnie  odbudowano pomnik w pierwotnej jego formie, ku czci wszystkich poległych w czasie wojen, o czym świadczą daty na pamiątkowych tablicach.

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij