Zamość
Dom urodzenia najsłynniejszej zamościanki

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na ścianie budynku przy ulicy Staszica 37 zobaczymy tablicę przypominającą, że w tym domu urodziła się Róża Luksemburg.
Naprawdę (tak napisano na stronie miasta) urodziła się i mieszkała dwie ulice dalej, przy ul. Kościuszki, w skromnej kamienicy przylegającej do ?Generałowki?. To jednak wybadano znacznie później niż wywieszono tablicę.
Róża Luksemburg urodziła się w 1871 (albo w 1870) roku w rodzinie żydowskiej. Rodzina była zasymilowana, jej językiem był polski. Rozalia (Róża) Była córką Eliasza Luxenburga (inne nazwisko jest wynikiem błędu urzędnika) i Liny z domu Loewenstein. Gdy miała trzy lata, rodzina przeniosła się do Warszawy, później już ona sama wyjechała na studia Zurychu, wreszcie do Berlina. A zatem życie przyszłej rewolucjonistki związane było z Zamościem tylko przez pierwsze trzy lata. Ale to wystarczyło by ? jak czytam znów na stronie miasta ? była jedyną zamościanką, której nazwisko znajdziemy we wszystkich encyklopediach. Wygrywa zatem i z Janem Zamoyskim, kanclerzem i hetmanem wielkim koronnym, założycielem miasta, i z Markiem Grechutą, kultowym piosenkarzem, poetą, kompozytorem.
Dla tych, co nie wiedzą: Róża Luksemburg była działaczką międzynarodowego ruchu robotniczego, współzałożycielką Socjaldemokracji Królestwa Polskiego (SDKP) która przekształciła się w Socjaldemokrację Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL). W współtworzyła Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) Komunistyczną Partię Niemiec (KPD). W 1919 roku została zamordowana w Berlinie.
Warto wiedzieć
W Berlinie jest jeszcze ulica Róży Luksemburg, u nas już większość wymiotło.
Dodaj komentarz