Horyniec-Zdrój
Uzdrowisko na skraju Roztocza
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nie do końca wiadomo, czy to prawda czy legenda, ale ponoć z wód dzisiejszego uzdrowiska Horyniec, korzystali już Jan Sobieski, hetman wielki koronny, późniejszy król Polski i jego małżonka Maria Kazimiera d?Arquien, zwana królową Marysieńką.
Czy leczyli się z francy (zwanej dziś syfilisem), na którą oboje cierpieli? O tym ani historia, ani legenda, nie mówią zbyt wiele. Niewykluczone, że w XVII w. osada należała przez pewien czas do Sobieskich, a król bywał tu na polowaniach. Ale nie jest to pewne. Wiadomo, że w 1672 r. w okolicy pobił zagon Tatarów.
Borowiny i siarkowe wody
Horyniec Zdrój jest jednym z młodszych i jednym z mniejszych naszych uzdrowisk. Leży w powiecie lubaczowskim, bardzo blisko ukraińskiej granicy. Słynie z własnych borowin, którymi leczy się tu choroby narządu ruchu, stany pourazowe i pooperacyjne, zwyrodnienia i zapalenie stawów, porażenia, rwę kulszową, dyskopatie. Poza tym są tu wody siarczkowo-siarkowodorowe leczące także choroby reumatyczne, nerwobóle, niedowłady. Wody te mają również zastosowanie w kuracji pitnej i służą leczeniu chorób dróg oddechowych i zaburzeń przemiany materii. Dodatkowo nizinny łagodny klimat sprzyja terapii.
Na kurację
Na leczenie uzdrowiskowe można się tu wybrać do obiektów Uzdrowiska Horyniec, które dysponuje kompleksem obiektów, na który składają się Dom Zdrojowy oraz dwa mniejsze sanatoria ? Modrzew i Jawor. W Horyńcu mieści się też Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS oraz sanatorium Bajka. Do wszystkich można wybrać się ze stosownym skierowaniem, albo prywatnie.
Sto z górką lat kurortu
Najstarsza wzmianka o Horyńcu pojawiła się w 1444 r. Miejscowość przechodziła przez wieki z rak do rąk, aż w XVIII w znalazła się w rękach Stadnickich, którzy pozostawili swój herb Szreniawa ? do dziś obecny ? w herbie miasteczka. W XIX w Horyniec trafił w ręce Ponińskich, którzy ufundowali tu w 1818 r. klasycystyczną cerkiew, rozbudowali pałac, teatr i zapoczątkowali zbiory biblioteki. W pałacu Ponińskich po II wojnie światowej siedzibę znalazł PGR, a od 1969 r. powstało w nim sanatorium Metalowiec, które obecnie znajduje się w rękach prywatnych i nazywa się Bajka. Uzdrowiskowe początki zawdzięcza Horyniec Aleksandrowi Ponińskiemu, który w końcu XIX w. urządził tu pierwszy zakład kąpielowy w zwykłym drewnianym budynku, w którym zainstalowano trzy kabiny z trzema wannami każda. Nie było bazy noclegowej, kuracjusze mieszkali w karczmie, klasztorze lub u gospodarzy. Po zapaści w czasie I wojny światowej i walkach polsko-ukraińskich już po jej zakończeniu, nowy właściciel, Stanisław Karłowski ponownie uruchomił uzdrowisko z większym już rozmachem. Urządził dom zdrojowy w pałacu, park, wkrótce powstały liczne pensjonaty. Po drugiej wojnie zapaść trwała blisko 20 lat. Od 1973 r. Horyniec ma status uzdrowiska.
Odnowione zabytki
Wokół ładnie zagospodarowanego już współcześnie parku zdrojowego znajdziemy najciekawsze horynieckie zabytki. Zaliczają się do nich wspomniany pałac Ponińskich, obecnie sanatorium Bajka, teatr dworski wzniesiony w latach 1843-46, obecnie gminny ośrodek kultury oraz ośrodek informacji turystycznej, kościół zdrojowy ? zbudowany w 1818 r. jako kaplica dworska.
Dodaj komentarz