Zamość
Miasto idealne na liście UNESCO
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Historii tego miasta nie zaczniemy frazą „już od najdawniejszych czasów”… Jego historia zaczyna się dokładnie 10 kwietnia 1580 roku, kiedy to Jan Zamoyski, kanclerz i hetmanem wielki koronny, postanowił zbudować miasto idealne. Miasto, o jakim od tysiącleci śnili filozofowie.
I chyba mu się to udało, bo koncepcją architektoniczną Zamościa i architekturą poszczególnych budowli zachwycamy się do dziś. A światowe uznanie Zamość znalazł w 1992 roku, kiedy to organizacja UNESCO wpisała Stare Miasto na listę Światowego Dziedzictwa Kultury, uznając je tym samym za jeden z najwspanialszych zespołów urbanistycznych na świecie.
Na surowym korzeniu
Jan Zamoyski miał lat 38 gdy postanowił zbudować miasto na surowym korzeniu. Dziś powiedzielibyśmy: w szczerym polu. Miejsce wybrał obronne, u zbiegu Wieprzca i Kalinowicy, ale – uwaga – na szlaku handlowym łączącym zachodnią i północną Europę z Morzem Czarnym. Skąd wziął osadników? Król Stefan Batory zwolnił przybywających do kanclerzowej inwestycji z czynszów, podatków i ceł w całym kraju na lat 25. Dał zezwolenie na zakładanie cechów, prawo składu, cotygodniowych targów i trzech jarmarków w roku. W 1589 r. miasto zostało stolicą Ordynacji (niepodzielnego klucza dóbr) Zamojskiej. Czegóż trzeba było więcej, by rosnąć w siłę? Chyba tylko szczęścia.
Jedna koncepcja, wiele kultur
A więc przybywali tu i żyli ze sobą w życzliwej tolerancji Polacy, Włosi, Niemcy, Rusini, Ormianie, Grecy i Żydzi. Wszystkie te nacje zaznaczyły swa obecność w detalu. Ale ta wielonarodowość i wielokulturowość nie naruszyły, ani nawet nie zakłóciły pierwotnej koncepcji przestrzennej Zamościa. Do dziś zachował się szachownicowy układ ulic Starego Miasta i trzy rynki: Wielki, Solny i Wodny. Autorem koncepcji urbanistycznej i wielu budynków (w tym słynnego ratusza i kolegiaty, obecnie katedry) był włoski architekt, urodzony w Padwie a zmarły w Zamościu – Bernardo Morando.
Co trzeba zobaczyć?
Na pewno Rynek, który jest jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie. To kwadrat o boku 100 m, na którym krzyżują się główne osie miasta: reprezentacyjna i handlowa łącząca wszystkie wspomniane rynki. Rynek otaczają podcieniowe kamieniczki, a nad nim dominuje bryła ratusza z 52-metrową wieżą i dwuskrzydłowymi schodami. Latem w południe, z balkonu wieży ratuszowej trębacz gra hejnał, ale tylko w trzy strony świata. Ponoć Jan Zamoyski nie lubił Krakowa i trąbić w jego stronę zakazał…
Warto wiedzieć
* Na liście UNESCO widnieje Stare Miasto (o wymiarach 600 na 400 m), ale strefa ochrony konserwatorskiej obejmuje również fortyfikacje położone na przedpolu twierdzy, a jej granice wyznaczają ulice Peowiaków, Sadowa, rzeka Łabuńka, ulice Podwale i Okopowa. Ochronie podlega cały ten teren, a nie poszczególne obiekty. Te chronione są jako krajowe zabytki.
* Założenie staromiejskie otaczają umocnienia twierdzy Zamość, która powstawała i rozwijała się od XVI do XIX wieku. Teraz w części fortów jest galeria handlowa, część jest dostępna do zwiedzania, a przedpola twierdzy są doskonałym terenem spacerowym.
* Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej mieści się na parterze Ratusza.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- tekst ukazał się w tygodniku Świat & Ludzie nr 11/2016
- turystyczny portal miasta
lol
Rejestr wpisanych zabytków na listę UNESCO z Zamościa wymienia 120 obiektów na zamojskim Starym Mieście , w tym rotundę oraz Park Miejski z kojcem . 121 Zabytkiem – otwierającym wykaz – jest „ Stare Miasto w obrębie fortyfikacji wraz ze wszystkimi budynkami murowanymi i drewnianymi , ruinami , drzewostanem oraz ulicami i placami publicznymi ”. We wspomnianej grupie 120. zabytków są wszystkie najważniejsze budowle Starego Miasta: katedra, ratusz, kościoły, synagoga, centralka i kilkadziesiąt kamienic .
http://www.turystyka.zamosc.pl/pl/page/289/zamosc-w-pigulce.html