Biłgoraj
Karabiny, czyli pomnik wdzięczności

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W Biłgoraju na Placu Wolności przed ratuszem stoi pomnik szczególny. Przedstawia dwa gigantyczne karabiny maszynowe.
To Pomnik Wdzięczności Pomnik Wdzięczności, postawiony ku czci żołnierzy ruchu oporu i pomordowanych mieszkańców Biłgoraja w latach okupacji niemieckiej.
Autorem projektu pomnika jest Józef Potępa. Monument stanął w 1966 roku. Wtedy napis na pomniku informował, że dedykowano go Bohaterom ? partyzantom, bojownikom o wolność i Polskę Ludową. Po przemianie ustrojowej Rady Miasta zadecydowała o usunięciu ?Ludowej?, została sama Polska. Widać puste miejsce. Pierwotnie pomnik był czarny, jednak podczas ostatniej renowacji w 2011 roku przemalowano go na grafitowy.
Istnienie i kształt pomnika budzą kontrowersje. Moim zdaniem jest po prostu brzydki. Jednak mieszkańcy Biłgoraja chyba do niego przywykli, a turyści chętnie fotografują rzeźbę. Biłgoraj nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych, trzeba więc cieszyć się tymi, które są ? czytam na stronie biłgorajska.pl. To prawda. Miasto wyszło z wojny w 80 proc. w ruinie, straciło też połowę ludności. Dominuje więc powojenna architektura, w panoramie miasta wyróżniają się jedynie wieże kilku barokowych kościołów.
Warto wiedzieć
W pobliżu karabinów, na rynku stoi drugi pomnik ? Jubileuszowy. To Pomnik Wdzięczności i Dziękczynienia na Wielki Jubileusz 2000 lat Chrześcijaństwa. Odsłonięto go w 2001 roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Projektantem pomnika jest biłgorajski architekt Lech Kwieciński. Rzeźba przedstawia symbolicznie dłonie Jana Pawła II osłaniające krzyż.
Dodaj komentarz