Bratysława
Świąteczny kiermasz w słowackiej stolicy

Na 103 stoiskach prezentowane są regionalne potrawy i napoje oraz upominki. Podawane są loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski, kapuśniak, pagacze oraz grzane wino, pitny miód...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: www.slovakia.travel
Bratysława. Świąteczny kiermasz w słowackiej stolicy
Oprócz jedzenia na Kiermaszu Bożonarodzeniowym można kupić upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia ? wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liścia kukurydzy, pszczelego wosku itd.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dziś rozpoczął się w stolicy Słowacji ? Bratysławie ? jarmark bożonarodzeniowy, który potrwa do 23 grudnia. 

Już po raz osiemnasty na Placu Głównym, Placu Franciszkańskim i Placu Hviezdoslava w Bratysławie odbywać się będzie bardzo popularny wśród mieszkańców stolicy oraz turystów zagranicznych świąteczny kiermasz. W tym roku będzie on wyjątkowo długi, gdyż potrwa aż 35 dni. Uroczyste otwarcie nastąpiło w piątek 19 listopada o godz. 16 zapaleniem choinki na Placu Głównym. Tegoroczna choinka to 39-letni i wysoki na 15,5 m świerk, który Bratysławie podarował mieszkaniec Podunajskych Biskupic, pan Ludovit Kiss. Jednocześnie z zapaleniem choinki rozświetlona została także dekoracja świąteczna na bratysławskiej starówce, która umila atmosferę kiermaszu bożonarodzeniowego.

Potrawy, napoje, upominki

Na 103 specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane są typowe regionalne potrawy i napoje oraz upominki. Podawane są loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze ? ciasta skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, wątróbki po ?cygańsku?, potrawy mięsne i rybne z grila oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz. Nie brakuje również słodkich wypieków: strudle (jabłkowe, makowe, orzechowe, serowe), pierniki miodowe oraz oblatki. Zakazany jest sprzedaż mocnych alkoholi i piwa.

I pokazy rękodzieła

Oprócz jedzenia na kiermaszu bożonarodzeniowym można kupić upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia ? wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liścia kukurydzy, pszczelego wosku itd. Wspaniałą świąteczną atmosferę potęgują liczne występy artystyczne oraz pokazy rękodzieła ludowego na żywo.

Warto wiedzieć

Kiermasz czynny jest codziennie w godz. 10-22.
W ubiegłym roku kiermasz odwiedziło ponad 200 tysięcy turystów z kraju i zagranicy.
Podobne kiermasze bożonarodzeniowe jak w Bratysławie, ale o mniejszej skali, organizowane są we wszystkich większych miastach na Słowacji (w Koszycach, Żylinie, Preszowie, Nitrze, Trnavie, Bańskej Bystrzycy, Liptowskim Mikulaszu, Popradzie i innych.

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 1

  mara, 20 listopada 2013 @ 13:50

  Już po raz 21. na placach: Głównym, Franciszkańskim i Hviezdoslava w Bratysławie odbywać się będzie bardzo popularny wśród mieszkańców stolicy oraz turystów zagranicznych Jarmark Bożonarodzeniowy. Uroczyste otwarcie jarmarku odbędzie się w piątek 22 listopada zapaleniem choinki na Placu Głównym. Tegoroczna choinka pochodzi z lasów Małych Karpat, ma 47 lat, jest 28 metrów wysoka i waży 3,8 tony. Jednocześnie z zapaleniem choinki rozświetlona zostanie dekoracja świąteczna na bratysławskiej Starówce, która uatrakcyjnia atmosferę Kiermaszu Bożonarodzeniowego.

  W ponad 80-ciu specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane będą typowe regionalne potrawy i napoje oraz upominki. Podawane będą loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze ? ciastka skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, potrawy mięsne i rybne z grila oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz. Nie zabraknie również słodkich wypieków: strudle /jabłkowe, makowe, orzechowe, serowe/, pierniki miodowe oraz oblatki. Zakazany będzie sprzedaż mocnych alkoholi i piwa.

  Oprócz jedzenia na Kiermaszu Bożonarodzeniowym kupić będzie można upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia – wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liści kukurydzy, pszczelego wosku itd. Wspaniałą świąteczną atmosferę uzupełnią pokazy na żywo rękodzieła ludowego. Kiermasz czynny będzie codziennie w godz. 10.00 ? 22.00.

  Jednocześnie z otwarciem Jarmarku Bożonarodzeniowego w Bratysławie rozpoczyna się festiwal Słowackie Święta Bożego Narodzenia w Bratysławie. Impreza odbywa się na Rynku Głównym a podczas niej wystąpi 26 zespołów i ponad 580 artystów z Zachodniej i Środkowej Słowacji. Więcej informacji na stronach http://www.visit.bratislava.sk oraz http://www.vianocnetrhy.sk

  Również w tym roku od 22 listopada na Starym Mieście w Bratysławie otwarte zostanie lodowisko na Placu Hviezdoslava. Wymiary lodowiska wynosić będą 15 x 38 m a wstęp na lodowisko będzie bezpłatny. Na miejscu będzie można wypożyczyć łyżwy. Lodowisko czynne będzie aż 3 miesiące do 2 marca 2014 roku. Dla dzieci i dorosłych przygotowanych będzie szereg niespodzianek. W dniu 6 grudnia dzieci na lodowisku odwiedzi Mikołaj z prezentami, zaplanowany jest także pokazowy mecz hokeja miejscowej drużyny Slovan Bratysława grającej w KHL a podczas Sylwestra na lodowisko odbędzie się dyskoteka. Dodatkową atrakcją lodowiska i Placu Hviezdoslava będzie wielki telebim, na którym między innymi transmitowane będą Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi w terminie 7-23.02.2014.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij