Wilno
Święta na Placu Katedralnym

Wielka choinka bożonarodzeniowa na Placu Katedralnym jest nazywana przez Litwinów choinką narodową. Tradycyjnie jej zapalenie ogłasza początek okresu świątecznego nie tylko w Wilnie, ale też w całym kraju.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: CIT Litwy
Wilno. Święta na Placu Katedralnym
W miasteczku bożonarodzeniowym mieszkańcy miasta i goście będą mieli niepowtarzalną okazję pojeździć na karuzeli, pozdrowić bliskich w oryginalny sposób, wybrać prezent czy ogrzać się przy lampce grzanego wina.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Tradycyjny wileński cykl imprez ?Boże Narodzenie w stolicy? zachęca, byśmy uwierzyli w cud Bożego Narodzenia, wspólnie cieszyli się i naszą radością dzielili się z innymi. To czas, kiedy w Wilnie w jeden świąteczny cykl łączą się najważniejsze i najpiękniejsze publiczne imprezy, w których udział można wziąć bezpłatnie.

Celem tego cyklu wydarzeń jest szerzenie ducha Bożego Narodzenia oraz wciągnięcie wszystkich wilnian i gości miasta w świąteczną atmosferę. W tym roku główną atrakcją stanie się miasteczko bożonarodzeniowe, które stanie w pobliżu Placu Katedralnego. W miasteczku mieszkańcy i goście miasta będą mieli okazję pojeździć na świątecznej karuzeli, pozdrowić bliskich w oryginalny sposób, wybrać prezent czy ogrzać się przy lampce grzanego wina.

Wielka choinka bożonarodzeniowa na Placu Katedralnym jest nazywana przez Litwinów narodową choinką kraju. Tradycyjnie jej zapalenie (w tym roku 11 grudnia) ogłasza początek okresu świątecznego nie tylko w Wilnie, ale też w całym kraju i połączone z imponującym spektaklem audio-wizualnym, przeznaczonym dla wilnian i gości. Wraz z wieloma artystami i ważnymi litewskimi osobistościami choinkę zapali rodzina wilnian, wybrana w drodze losowania. W tym roku wokół niej będzie bardzo ruchliwie i wesoło ? dzieci będą jeżdzić bożonarodzeniową kolejką, której wagoniki będą ozdobione migającymi girlandami. Świąteczna muzyka będzie zachęcać do zrobienia zdjęć przy choince, ale także do wypróbowania proponowanych atrakcji.

Piękna tradycja miasteczka bożonarodzeniowego będzie w tym roku kontynuowana z jeszcze większą energią i natchnieniem. W miasteczku bożonarodzeniowym mieszkańcy miasta i goście będą mieli niepowtarzalną okazję pojeździć na karuzeli, pozdrowić bliskich w oryginalny sposób, wybrać prezent czy ogrzać się przy lampce grzanego wina. Miasteczko stanie przy Skwerze Odmini? (obok Placu Katedralnego) i będzie czynne od 11 grudnia do 6 stycznia, w dni powszednie w godz. 16-22, w weekendy w godz. 10-22.

Służba Pomocy Zakonu Maltańskiego na Litwie oraz bracia bernardyni już trzeci rok w grudniu przygotowują akcję, której celem jest pomaganie osobom niepełnosprawnym, samotnym, starszym, potrzebującym wsparcia materialnego i duchowego. Projekt „Boże Narodzenie w stolicy? przyłącza się do tej kampanii i przygotowuje imprezę, podczas której znane osoby z całej Litwy (11 i 18 grudnia) będą częstowały przechodniów bożonarodzeniową zupą w miasteczku bożonarodzeniowym, jednocześnie zachęcając do składania bożonarodzeniowych datków dla ludzi ubogich, znajdujących się pod opieką Zakonu Maltańskiego.

Od 13 do 30 grudnia w kościołach Wilna odbywać się będą koncerty muzyki bożonarodzeniowej. To cykl bezpłatnych imprez dla miłośników muzyki klasycznej i sakralnej. W ich czasie koncertują słynni soliści operowi, chóry, zespoły muzyczne. Dyrektor artystyczny cyklu jest Sigut? Trimakait?.

24 grudnia na Placu Katedralnym zostanie poświęcona szopka ? symbol Bożego Narodzenia. Każdego roku przypomina ona najważniejsze wartości: rodzinę, miłość bliźniego, zrozumienie, jedność i nadzieję.

Pochód Trzech króli ? 6 stycznia? będzie ostatnią imprezą okresu świątecznego, zachęcającą do radosnego i wspólnego pożegnania Bożego Narodzenia. Pochód, którego centrum stanowią ubrani w kolorowe kostiumy Trzej Królowie i ich świta,szczególnie lubią dzieci.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 19 listopada 2010; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij