Inari
Na świętej wyspie Ukonsaari

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jezioro Inari (Inarijärvi) w północnej Finlandii jest ogromne. Jego powierzchnia ma ponad tysiąc kilometrów kwadratowych, linia brzegowa ? ponad 3300 kilometrów. Nie jest jednak bezkresem wody, bo tafla usiana jest trzema tysiącami wysp.
Na jedną z nich ? Ukonsaari , położoną 11 kilometrów od miejscowości Inari ? w sezonie letnim można popłynąć stateczkiem. A wyspa to szczególna, bo święta. Jest maleńka ? długa na 300 metrów, szeroka na 100. I wysoka na 30 metrów ponad taflę wody. Z jednej strony teren wznosi się łagodnie, z drugiej opada stromo do jeziora. W skalistym gruncie odkryto niewielkie pieczary. Z góry roztacza się przepiękny widok na pobliskie wyspy. Na szczyt wiedzie z przystani wygodna ścieżka. Niespełna półgodzinny postój podczas rejsu znakomicie wystarcza, by zwiedzić ten skrawek lądu.
Wyspa jest świętym miejscem Samów
Fińska nazwa Ukonsaari oznacza Wyspę Ukko ? ważnego w fińskiej mitologii boga sił przyrody, tożsamego z germańskim Thorem, którego atrybutem był piorun. W języku zamieszkałych nad jeziorem Inari Samów ten sam bóg nosił nazwę Äijih, co oznacza starego człowieka, ale i piorun. Taką lapońską nazwę nosi wyspa. Archeologowie odnaleźli w pieczarach ślady składania ofiar bogowi niebios w postaci jedzenia, biżuterii, wyrobów z rogu reniferów i innych cennych przedmiotów. Wspomnieniem po tamtych czasach jest rozpowszechniony wśród miejscowych żeglarzy i rybaków zwyczaj wrzucania do wody drobnych monet, gdy przepływają obok wyspy. Ma im to zapewnić pomyślne wiatry.
W drodze powrotnej przepływamy obok wyspy o trudnej nazwie Hautuumaasaari. Sntanowiła ona przed wiekami cmentarz, Saamowie grzebali tu swoich zmarłych. Nie schodzimy na ląd. Z pokładu tylko spoglądamy kilka starych drewnianych krzyży.
Warto wiedzieć
* Jezioro Inari jest trzecim co do wielkości w Finlandii, szóstym w Europie.
* Jezioro zamarza w grudniu a pokrywa lodowa utrzymuje się do maja. Odbywają się na niej wyścigi skuterów i psich zaprzęgów.
* Wody jeziora Inari odpływają w kierunku północnym przez Paatsjoki do fiordu Varanger (Morze Barentsa).
* Tafla jeziora znajduje się na wysokości ok. 119 m n.p.m. Z powodu budowy elektrowni wodnej na Paatsjoki w 1934 roku poziom wody podniósł się o pół metra.
* Nad brzegiem jeziora, na jego zachodnim krańcu leży miejscowość Inari, stolica największej obszarowo gminy w Finlandii. Inari liczy ok. 500 stałych mieszkańców, ale latem przyjeżdża tu wielokrotnie więcej turystów.
* W miejscowości Inari znajduje się słynne muzeum kultury Samów Siida.
Dodaj komentarz