Jaworzynka
Szlakiem beskidzkich kapliczek

Na grzbiet wyjeżdżamy kolejką krzesełkową. Na górze widoki. Na ostatnim planie wzbijają się w niebo Tatry Zachodnie, Wysokie i Bielskie. Bliżej rozciąga się Pasmo Radziejowej...
fot: Barbara Górecka
Jaworzynka. Szlakiem beskidzkich kapliczek
Jak już pisałam w innym artykule, kapliczki w Beskidzie Sądeckim bardzo zadbane i dość duże. Ta kapliczka, w Wierchomli, jest kamienna i pochodzi z 1935 roku.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Z Wierchomli Małej do Szczawnika wiedzie atrakcyjna pod względem panoramicznym trasa turystyczna. Na tej trasie znajdziemy kilka ciekawych kapliczek.

Przy ostatnim przystanku PKS znajduje się dolna stacja kolejki krzesełkowej. W okresie wakacyjnym kolejka czynna jest codziennie, a poza sezonem tylko w weekendy. Znajdziemy tu też jedną z beskidzkich kapliczek. Jak pisałam w innym artykule, są one w Beskidzie Sądeckim bardzo zadbane i dość duże. Ta kapliczka jest kamienna i pochodzi z 1935 roku.

Niezwykła panorama nad Wierchomlą

Na grzbiet wyjeżdżamy kolejką krzesełkową. Można podejść czerwonym szlakiem prowadzącym  pod kolejką, ale szkoda mi było na to czasu. Można też iść czarnym szlakiem do bacówki nad Wierchomlą i stamtąd ruszyć tą trasą. Na górze widoki. Na ostatnim planie wzbijają się w niebo Tatry Zachodnie, Wysokie i Bielskie. Bliżej rozciąga się Pasmo Radziejowej z kopulastą Radziejową, z dwugarbnym Wielkim Rogaczem (nie mylić z Rohačami) i rozłożystą Eliaszówką. Z lewej widoczna jest zalesiona Pusta Wielka i Jaworzynka. Z tyłu ramię Runka opada przez Bukową i Kotylniczy Wierch do Szczawnika.

Kapliczka  pod Jaworzynką

Wędrujemy łąkami Wyżnie Młaki. Na polanach opadających do Wierchomli MałejSzczawnika są tereny narciarskie wchodzące w skład ośrodka narciarskiego „Dwie Doliny„. W oddali widać kapliczkę domkową. To ładna i zadbana połemkowska kapliczka św. Wendelina, patrona pasterzy. Wewnątrz są bardzo ładne drewniane płaskorzeźby. Kapliczka stoi pod Jaworzynką. Jest zbudowana z kamienia, kryta dachem z gontów i zamykana żeliwną furtką. Jaworzynka (1001 m n.p.m.) to zalesione wzniesienie na grzbiecie między Pustą Wielką a Runkiem. Pod ten grzbiet podchodzą rozległe pastwiska od strony Wierchomli Małej i Szczawnika.

Łąkami do Szczawnika

Można iść dalej na Pustą Wielką, a z niej zejść łąkami do miejscowości Szczawnik lub wrócić pod kapliczkę. My wybieramy szlak żółty, który spotykamy przy kapliczce. Obniżamy się teraz łagodnie podszczytowymi polanami Jaworzynki. Po prawej stronie widoczny jest zalesiony grzbiet Pustej Wielkiej. Po stronie lewej wznoszą się sylwetki Bukowej i Kotylniczego Wierchu. Tu na rozległej polanie zlokalizowane są kolejne tereny narciarskie wchodzące w skład ośrodka narciarskiego „Dwie Doliny”. Z polany kierujemy się na prawo i wchodzimy w zalesioną dróżkę. Nie należy schodzić pod kolejką. Słabe tu oznakowanie. Mijamy kolejną murowaną białą kapliczkę z drewnianym dachem. Schodząc oglądamy panoramę Szczawnika. Pośrodku wsi wznosi się cerkiew. Po wyjściu z drogi leśnej, na rozdrożu ? kolejna biała kapliczka. Prowadzą do niej schodki.

* * *

Ostro skręcamy w lewo i po kilku minutach dochodzimy do wsi. Tu   ostatnia kapliczka na tej trasie. To już centrum Szczawnika. O wsi napiszę w odrębnym artykule.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 9 października 2013; Aktualizacja 16 stycznia 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij