Starážnice
Taniec na liście UNESCO

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w miejscowości Strážnice (około 90 km na południowy wschód od Brna), w regionie Slovacko, słynącym z barwnych, wciąż żywych tradycji folklorystycznych i winiarskich, należy do najstarszych i największych tego typu imprez w Europie. Organizowany jest od 1946 roku, w tym roku odbędzie się już 66 edycja.
W ostatni czerwcowy weekend amfiteatr w parku zamkowym i skansen wypełnią muzyka, tańce z całego świata i wesoła zabawa. Na gości czeka między innymi przegląd zespołów dziecięcych, muzyki cymbałowej, występy taneczne i wokalne mniejszości narodowych i gości z zagranicy: ze Słowacji, Węgier, Rosji a także Turcji i Wenezueli.
Festiwal
W programie festiwalu nie zabraknie konkursu na najlepszego wykonawcę tradycyjnego, improwizowanego tańca Verbuňk z regionu Slovacka, wpisanego na listę UNESCO, wykonywanego przez miejscowych chłopców i mężczyzn. Nazwa tańca pochodzi od niemieckiego słowa ?Werbung? (przekształconego w czeskie ?Verbuňk?). Nawiązuje do historycznych początków tego tańca w XVIII w. ? wykonywali go młodzi rekruci przed odejściem do wojska. Taniec wyrażał ich emocje, czasem gniew i bezsilność, pomagał rozładować napięcie psychiczne spowodowane zbliżającą się zmianą w życiu. Obecnie Verbuňk wykonywany jest przez ludowe grupy taneczne w większości miast i wsi regionu Slovacka, głównie podczas corocznych imprez folklorystycznych.
Zamek
Ozdobą miasta Strážnice jest zamek otoczony rozległym parkiem. Obecny neorenesansowy wygląd otrzymał w połowie XIX wieku. W salach dostępnych dla zwiedzających znajdziemy zabytkową bibliotekę, liczącą 13 tysięcy tomów oraz stałą ekspozycję ?Instrumenty muzyki ludowej w Czechach”, jedyną tego typu w środkowej Europie. Po renowacji stopniowo udostępniane są także pozostałe pomieszczenia, między innymi kaplica zamkowa z zabytkowym ołtarzem.
Skansen
Ciekawostką jest także tutejszy skansen etnograficzny, w którym zgromadzono 64 obiekty ? przykłady budownictwa ludowego z całego regionu. W budynkach prezentowane są zbiory ilustrujące życie codzienne zarówno mieszkańców górskich terenów Slovacka, jak i urodzajnej części Pomoraví, słynącej z uprawy winorośli.
Dodaj komentarz