Lipsk
Najazd Gotów w Zielone Świątki

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Lipsk od 20 lat przeżywa w maju najazd Gotów. Ci czasami groźnie wyglądający „najeźdzcy” nie są potomkami wschodniogermańskiego plemienia Gotów, lecz miłośnikami rocka gotyckiego z całego świata, którzy przyjeżdżają tu na Festiwal Wave Gotik Treffen.
W połowie maja Lipsk opanowują przybysze wyróżniający się z ulicznego tłumu czarnymi strojami, często przyozdobionymi ekstrawaganckimi czerwonymi lub fioletowymi dodatkami. Są to Goci, czyli miłośnicy muzyki określanej mianem rocka gotyckiego. Jak co roku, w dzień Zesłania Ducha Świętego, w Polsce potocznie nazywanego Zielonymi Świątkami, goci z całego świata zjeżdżają się do Lipska, aby wziąć udział w Wave Gotik Treffen, festiwalu gotyckiego rocka. Z biegiem lat WGT stał się międzynarodowym zjazdem całej „mrocznej rodziny gotów”. Obecnie festiwal w Lipsku to największe tego typu wydarzenie na świecie.
Gotyk na czterdziestu scenach
W tym roku festiwal Wave Gotik Treffen odbędzie się w dniach 17- 20 maja, a koncerty odbywać się będą na czterdziestu scenach usytuowanych w różnych punktach miasta, w tym w najbardziej prestiżowych miejscach jak np. w okazałym teatrze Schauspielhaus, w ponurej krypcie gigantycznego Pomnika Bitwy Narodów, upamiętniającego największą bitwę okresu napoleońskiego, która w 1813 roku miała miejsce w okolicach Lipska, na terenach targowych AGRA, czy scenach w Parkbühne, jednym z największych i najpiękniejszych miejsc w Niemczech służącym do organizacji plenerowych wydarzeń artystycznych.
Czarne stroje, kolorowe fryzury
W połowie maja na ulicach Lipska uwagę zwracają ludzie ubrani w charakterystyczne dla punków czarne skórzane kurtki nabijane ćwiekami, czarne spodnie, krótkie sukienki lub spódnice długie do samej ziemi oraz czarne wysokie buty na grubych podeszwach i wysokich obcasach. Niektórzy goci mają bardziej wyszukane i fantazyjne czarne ubrania w stylu retro, wzorowane na XIX-wiecznej arystokracji. Jeszce inni chodzą ubrani w czarne płaszcze i do tego mają założone ciemne okulary lub krzykliwe czarno-kolorowe futurystyczne kreacje kojarzące się ze stylem techno. Czarne stroje kontrastują z nieopaloną, białą skórą, bogato zdobioną wyzywającymi tatuażami i kolczykami zawieszonymi w najróżniejszych częściach ciała. Uzupełnieniem czarnych strojów są „niegrzeczne fryzury” np. przeżywające renesans uczesania na tzw. Irokeza. Królują też inne fantazyjne fryzury, a wśród nich te mocno nastroszone i nażelowane oraz ufarbowane na ostre kolory lub dla odmiany ogolone „na zero” głowy.
Mroczna muzyka
Ze względu na stroje goci często utożsamiani są z punkami. Jednak nie jest to do końca trafna identyfikacja. Choć rock gotycki wywodzi się z muzyki punkowej to jednak obecnie jest odrębnym gatunkiem muzyki. W większości jest to prosta, melodyjna muzyka w molowej „smutnej” tonacji. Często utwory utrzymane są w depresyjnym klimacie, a teksty dotyczą problemów egzystencjalnych np. śmierci, cierpienia, samotności, okultyzmu lub wampiryzmu. Zdarza się, że nawiązują one do legend i mitologii germańskiej lub powieści i filmów grozy. Stąd też rock gotycki często określany jest mianem „mrocznej muzyki”. Pokrewnymi do niego są takie gatunki muzyczne jak deathrock, cold wave, dark wave, post punk, neofolk, rock progresywny i industrial.
Dodaj komentarz