Nowa Ruda
Biała lokomotywa i pociąg do literatury

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pochyłe uliczki, mnogość schodków, malowniczy deptak z latarniami wzdłuż przecinającej miasto rzeki Włodzicy, nad którą przerzucono liczne kładki.
Zabytkowy kamienny most, wznoszący się wysoko na skarpie potężny kościół św. Mikołaja i zamek. Tarasowy układ miasta, położonego na siedmiu wzgórzach, tajemnicze zakamarki – to iście toskańskie klimaty – przyszło nam na myśl.
Festiwalowa tradycja
W Nowej Rudzie żyje się spokojnie, to dawne miasto górnicze, ale z tradycjami kulturalnymi. Z czasów górniczych pozostała największa atrakcja turystyczna Dawna Kopalnia Nowa Ruda z Podziemną Trasą Turystyczną i ekspozycją muzeum górnictwa. A co do kultury ? „Lepsza Nowa Ruda niż Stara Blondyna” – takie hasło zawisło na Noworudzkim Rynku podczas pierwszego Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych na początku lat 70.
Kulminacyjny moment festiwalu to wjazd na stację kolejową białej lokomotywy z napisem „Jedna biała lokomotywa niczego nie zmieni”. Festiwal odbywał się tu w czasach siermiężnej komuny, w latach 1968-74, gdy bogate miasto górnicze, jedno z najzamożniejszych w Polsce, pokusiło się by zaprosić tu najprzeróżniejszej maści dziwaków, hipisujących młodzieńców i kolorowe dziewczyny, odtwarzających happeningi, performance i alternatywna sztukę – jakbyśmy to dziś nazwali. Organizatorem tej imprezy był ówczesny Zarząd Główny ZMS i Rada Naczelna ZSP wraz z noworudzkimi władzami.
Do dziś Nowa Ruda ma inspiracje artystyczne
Przed Miejskim Domem Kultury ulokowano Aleję Gwiazd, gdzie odciski dłoni złożyli znani twórcy, wśród nich Leon Niemczyk, Jerzy Stuhr, noworudzianie Edyta Gepert i Robert Więckiewicz, blisko z miastem związany. Nowa Ruda to istna kopalnia gwiazd i talentów, takich jak Krzysztof Tyniec, Anna German, January Brunov i Olga Tokarczuk, która ma tu dom, a jej siostra, Tatiana Tokarczuk, tworzy i wystawia swoje obrazy w galerii Mozaika.
Impulsem do odwiedzenia miasta może być udział w jednej z cyklicznych imprez, do których należy festiwal Noworudzki Filmowy Zawrót Głowy, Maraton Horrorów czy Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich (październik), Noworudzkie Koncerty Organowe (wrzesień/ październik), Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Noworudzkie Zabawy Z Kawą (sierpień). W lipcu trafimy na Noworudzkie Bieguny Kultury, a w czerwcu na New Hip Hop Road Festival, zaś marcowe imprezy poświęcone są tańcowi: Noworudzkie Spotkania Taneczne oraz Festiwal Tańca COMANIA. A listopad was zadziwi, bowiem trwają wtedy Dni Japonii związane są z Krajem Kwitnącej Wiśni. Dlaczego? Stąd pochodzi autor interpretacji muzycznej obecnego hymnu japońskiego, urodzony w Nowej Rudzie w 1852 r. Franz Eckert.
Zaczynamy od rynku
Zwiedzanie miasta rozpoczynamy od uroczego rynku okolonego kolorowymi kamieniczkami. Na środku piętrzy się efektowny ratusz, a na jego rogu fontanna z kamienną misą, którą wieńczy figura św. Floriana patrona strażaków. Obok na placu stoi pomnik św. Jana Chrzciciela. W ratuszu ciekawostką są gablotki z odciskiem jaszczurki paleozoicznej o nazwie Datheosaurus Macrourus, żyjącej tu przed tysiącami lat.
W Nowej Rudzie jest udostępniona do zwiedzania ciekawa Kopalnia Węgla Kamiennego . Ja tam byłem .
http://old.krajoznawcy.info.pl/w-podziemiach-kopalni-wegla-61334