Drezno
Frauenkirche – świątynia odbudowana
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Trafia się czasem na coś takiego – jakiś obiekt, obraz, dźwięk – coś, co uderzy, zauroczy i zapadnie w pamięć. Takie wrażenie zrobiła na mnie Frauenkirche w Dreźnie, ewangelicka świątynia poświęcona Matce Bożej albo czulej i właściwiej – Naszej Ukochanej Pani.
Od momentu zbudowania w latach 1726-43 była symbolem Drezna (Dresden). Jej ruina – wysoki stos gruzu, nietknięty od 1945 r. przez 40 lat, stała się symbolem destrukcji powodowanych przez wojny. Takim symbolem są również ruiny katedr w Berlinie czy w Coventry.
Co powodowało wyborem Drezna jako celu amerykańsko-angielskiego nalotu dywanowego w nocy z 13 na 14 lutego 1945 r., gdy miasto legło w gruzach… Zniszczenie historycznego dziedzictwa Saksonii, w przeddzień zakończenia wojny, budzi wciąż moralny sprzeciw i pytania o motywy. Wielu dopatruje się w tej decyzji odwetu za nalot dywanowy na Coventry, przeprowadzony przez Luftwaffe w czasie Bitwy o Anglię. Coventry zostało zbombardowane w nocy z 14 na15 listopada 1940 r. w ramach operacji „Mondscheinsonate”, czyli sonaty księżycowej. Nota bene, jakież to wyzywające wykorzystać nazwę sonaty fortepianowej Ludwiga van Beethovena dla takiej operacji.
Ocalona, do czasu
Po nalocie Frauenkirche stała nietknięta wśród ruin i szalejącego pożaru. Po dwóch dniach, gdy drewniane wyposażenie kościoła stanęło w ogniu, a wysoka temperatura osłabiła kamienne filary, kopuła się zawaliła. Gruzy obsadzono dokoła krzewami róż, aby ochronić oryginalny budulec przed rozgrabieniem. W 1980 r. odbył się przy ruinie wielotysięczny, pokojowy wiec przeciwko reżimowi rządu NRD. Potrzeba odbudowy kościoła tkwiła wśród mieszkańców Drezna od początku. Po upadku muru berlińskiego w 1989 r., w wyniku społecznego nacisku podjęto decyzję o odbudowie, która rozpoczęła się w 1994 r. i trwała 11 lat. „Zmartwychwstanie” Frauenkirche świętowano w 2005 r. Koszt odbudowy – ok. 180 mln euro – sfinansowany został niemal w całości z prywatnych darowizn płynących z całego świata.
Kościół obywatelski
Osiemnastowieczny kościół Naszej Ukochanej Pani stanął na miejscu, w którym począwszy od XI wieku budowano kościoły poświęcone NMP – najpierw kamienny, jako najstarszy kościół farny Drezna, potem późnogotycki w XV w., po nim zbudowany w stylu barokowym z elementami klasycyzmu. Był budowlą centryczną, o prostokątnej podstawie (42 x 50 m), z czterema równorzędnymi wejściami, jako kościół obywatelski. Koncepcja architektoniczna Frauenkirche mistrza budowlanego George’a Bähra wzorowała się na protestanckich kościołach Śląska.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- także o Frauenkirche w naszym portalu
Dodaj komentarz